Sport Archives - Tema e Ditës
Futbolli zviceran është sot në zi pas ndarjes nga jeta para kohe të futbollistit Nikolas Shindelohlz! Ai u shua në moshën 34-vjeçare. Ish-klubi i tij Arau, bëri publik lajmin në gushtin 2020 se ai vuante nga kanceri në mushkëri, dhe rreth një vit më pas “vari këpucët në gozhdë”. Ditën e...
Pirro Dhima i është kundërpërgjigjur publikisht akuzave të ngritura nga presidenti i Federatës Shqiptare të Peshëngritjes, Elez Gjoza. Ky i fundit kishte akuzuar se vëllai i Pirro Dhimës, Odise Dhima, ishte një person i cili mund të kishte gisht në rastin e evidentimit me doping të Evangjeli Velit. “Ky person është...
Dëmtimet janë kthyer në një makth të vërtetë për futbollistët e Kombëtares shqiptare! Dhimbje pafund koke për trajnerin Edi Reja, në prag të ndeshjeve të Ligës së Konferencës që do të zhvillohen në fund të shtatorit. Pas Gjimshitit, Kumbullës, Dermakut, Manajt, listës sot i është shtuar edhe Keidi Bare. Mesfushori...
Tashmë është zyrtare, Frederik Veseli është transferuar te skuadra e Beneventos në Serinë B! Mbrojtësi lë Salernitanën në Serinë A për të firmosur me ekipin nga Kampanja. Këtë lajm e ka bërë vetë publike klubi i Beneventos me anë të një postimi në profilet e saja zyrtare, në rrjetet sociale. 29-vjeçari lë...
Mario Baloteli nuk vë mend asnjëherë. Sulmuesi italian u përplas ditën e sotme me trajnerin Vinçenco Montela, pas triumfit 1-0 që skuadra e e tij, Adana Demirspor, arriti në shtëpi ndaj Umranijesporit. Mario u hodh në fushë në minutën e 46-të, duke zënë vendin e rusit Dzyba, ndërsa më vonë...
Kadri Abazi nga Gllareva e Klinës, Kosovë ka gjetur vdekjen tragjike. I riu u rrëzua në fushë, teksa ishte duke luajtur futboll. 19-vjeçari u dërgua me urgjencë në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, ku ndërroi jetë. Arsyet e vdekjes së tij nuk janë bërë ende me dije. Rasti është vënë nën...
Florian Marku ka mbrojtur titullin duke arritur fitoren në përballjen e sotme ndaj boksierit meksikan Miguel Parra Ramirez. Ndeshja në “Air Albania” ka qenë tepër e fortë, ku të dy boksierët janë rrëzuar në tokë gjatë 10 raundeve të plota, si dhe kanë pësuar dëmtime duke u gjakosur. Por gjyqtarët e...
Sonte në ‘Air Albania’ Florian Marku do të zhvillojë përballjen e shumë pritur në boks para shqiptarëve. Për 29-vjeçarin ky është një premtim i mbajtur për të gjithë ata që nuk kanë patur mundësi ta ndjekin në Europë, ndërsa kundër meksikanit Miguel Parra Ramirez është dukshëm më i avantazhuar. Florian...
Atletja kampione shqiptare, Luiza Gega do të shpërblehet me 100 milionë lekë të vjetra. Ky shpërblim vjen pasi Gega u shpall kampione e Evropës në 3000 metra me pengesa. Sipas ligjit të ri të sportit shqiptar, Gega përfiton 40 milionë lekë të vjetra nga sigurimi i vendit të parë në “Munih...
Luiza Gega nuk di të ndalet duke shkruar historinë për sportin shqiptar. Atletja shqiptare sot ka bërë një paraqitje fantastike në finalen e 3000 metrave me pengesa, duke u shpallur Kampione e Europës në aktivitetin që po zhvillohet në Mynih. Kampionia shqiptare shkoi në finale me kohën më të mirë...