Dhimbjet e kokës janë një pjesë normale e jetës. Madje edhe migrena është e përhapur në mesin e popullatës së përgjithshme Njerëzit që kanë rregullisht dhimbje koke dhe migrenë, por ndihen mirë midis atyre episodeve, zakonisht nuk kanë asgjë për t’u shqetësuar. “Nëse dhimbja e kokës ndihet ndryshe nga zakonisht ose...
Çaji përbëhet nga menta dhe xhenxhefili të cilët zvogëlojnë fryrjen dhe pastrojnë trupin nga toksinat. Pini atë çdo ditë dhe do të vini re se si kilogramët thjesht shkrihen. Menta është e shkëlqyeshme për tretjen, parandalon ngrënien e tepërt dhe zvogëlon oreksin. Xhenxhefili ndihmon në eliminimin e toksinave nga trupi dhe përshpejton...
Hudhra është një nga përbërësit më të përdorur në kuzhinën shqiptare. Përveç se u jep gatimeve një shije të mrekullueshme, ajo ka dhe vlera të panumërta për shëndetin. Përdorimi i i hudhrës me ujë është trajtimi më i lehtë që mund ta përgatisni në shumë pak kohë. Përbërësit Një thelbi hudhër Një gotë...
Qepa është një nga perimet më të mira e të shëndetshme të nëntokës. Qepa përmirëson imunitetin, rregullon nivelin e sheqerit në gjak, ul kolesterolin, mbron zemrën dhe trajton reumatizmën. Si ta përdorni qepën kundër sëmundjeve dhe problemeve shëndetësore Qepa mund të përdoret me efikasitet kundër etheve, rënies së flokëve, infeksioneve të...
Veshkat janë ndër organet më të rëndësishme në trupin e njeriut pasi kryejnë funksione jetësore, prandaj, është thelbësore që ashtu si për çdo organ tjetër të kujdesemi edhe për mirëfunksionimin tyre. 10 shkaqet kryesore të shfaqjes së problemeve të veshkave, të cilët duhen mënjanuar janë: ❌Mbajta e Urinës Një nga shkaqet kryesore...
Kur njeriu ushqehet, në gjakun e tij rritet niveli i një proteine që njihet si apolipoprotein A-IV, e cila luan një rol të rëndësishëm në parandalimin e atakut në zemër dhe ishemisë. Rritja e nivelit të kësaj proteine ndodh kryesisht kur njeriu konsumon vaj ulliri ose ushqime me yndyrna...
Çaji mund të duket si i sigurtë dhe i shëndetshëm por duhet të dini kur duhet ta konsumoni. Një studim ka zbuluar se nëse konsumoni çajin gjatë vaktit, mund t’ju sjellë probleme shëndetësore. Kërkimi shqyrtoi dietat e më shumë se 630 mijë personave, një pjesë që ishin të shëndetshëm...
Uji me limon është një nga mënyrat më të mira për të hidratuar organizmin dhe ofruar atij një dozë të fortë të vitaminës C. Ai përbën një kurë ideale për një fillim të mbarë të ditës, sidomos për ata që kanë probleme me tretjen. Limonët janë një burim i shkëlqyer i...
Nëse dëshironi të humbni peshë shpejt, një dietë e orientuar tek vezët e ziera mund të jetë efektive. Edhe pse përbëhet nga vetëm një numër i vogël produktesh, ka rezultuar të jetë më se e mjaftueshme për t’ju ndihmuar të përshpejtojë metabolizmin dhe djegur dhjamin. Ka disa rregulla të tjera...
Humbja nga pesha kërkon një angazhim serioz ndaj një stili të shëndetshëm jetese.Ushqyerja e shëndetshme, aktiviteti fizik, gjumi dhe uji, këto janë shtyllat kryesore të misionit për të rënë nga pesha. Uji, sidomos në verë, është zgjedhja më e mirë ndaj pijeve të tjera plot kalori apo sheqer që serviren...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com