Kuriozitete Archives - Page 3 of 14 - Tema e Ditës
Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e vezës zakonisht varet nga ngjyra e pulës. Me fjalë të tjera, pula të bardha bëjnë vezë me guaska të bardha dhe pulat me pupla të kafe bëjnë vezë me guaska kafe. Por ka edhe përjashtime nga...
Google, është motori më i  madh i kërkimit me mbi 60.000 kërkime në sekondë. Në fund të vitit, tashmë është bërë traditë të bëhet një rezyme e asaj që lamë pas. Kështu edhe google, ka bërë një përmbledhje, se çfarë kanë kërkuar më së shumti njerëzit në mbarë botën...
A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato të kirurgëve janë jeshile. E ju lojtarëve të tenisit, a ju ka shkuar ndonjëherë mendja se pse luani me një top të verdhë, pse nuk është ai i kuq ose blu. Po të famshmit,...
Çdo kompani avionësh ka logon edhe emrin e saj në bishtin e aeroplanit, por shumica prej tyre janë të lyer me ngjyrë të bardhë. Pse? Ngjyrat e lehta reflektojnë diellin dhe rrezatimin diellor, derisa aeroplani është duke fluturuar dhe e ndihmon që brenda kabinës të jetë më freskët “Është njëjtë sikur...
Çdo ditë trupi humb sasi të madhe uji, prandaj është shumë me rëndësi që uji të konsumohet në mënyrën e cila është më e përshtatshmja për absorbimin e këtij lëngu. Hulumtimet konstatojnë që me pirjen e shpejtë të ujit trupi juaj nuk do të ndiejë të gjitha përparësitë të cilat...
Shumë prej nesh i përdorin pothuajse cdo ditë xhinset dhe eshte pamundur të gjesh një njeri që nuk ka në garderobën e tij xhinse. Por pak veta e dinë se xhinset duhen larë mjaft rrallë. Sipas staistikave 90% xhinseve që ne lajmë nuk janë të pista. Këshillohen që xhinset të lahensa...
Mënyrat se si një supermarket përfiton sa më shumë para dhe klientë është e ndryshme. Ju jeni me nxitim dhe me patjetër duhet të shkoni shpejt në shtëpi. Por ju duhet të blini vezë dhe qumësht. Kontrolloni aq shumë sa i shihni që janë të fshehura në një cep në...
Ndoshta bukuroshet që flenë për një kohë të gjatë i keni parë në filma, por ja që ka edhe në realitet. Vajza 17-vjeçare nga Kolumbia është diagnostikuar me një sëm-undje që e detyron të rrijë e pandërgjegjshme për javë të tëra. Sharik Tovar vuan nga sindroma Kleine-Levin, një sëmu-ndje e rrallë...
Bullgaria është shteti më i vjetër në Evropë, vend ky që nuk ka ndryshuar emrin e vet që nga krijimi i saj. Kjo ndodhi në vitin 681 pas lindjes së Krishtit. Sofia, kryeqyteti i Bullgarisë, u themelua 7000 vjet më parë. Kjo e bën atë qytetin e dytë më të...
Martesa është një hap i rëndësishëm në jetë. Disa e shohin si vendimtarin, ndërsa shumë persona nuk e shohin aspak martesën si diçka të rëndësishme, mjafton të kenë pranë njeriun që duan. Para vendimit për t’u martuar shumë persona mund të stepen për sa i takon moshës. Sipas studimeve të...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com