Kuriozitete Archives - Tema e Ditës
Nuk duhet t’u vini fajin atyre gjithmonë, sepse disa gjëra nuk i kanë në dorë. Si rastin kur i kërkoni të dashurit apo bashkëshortit të mbajë mend datat e caktuara. Sipas një studimi të Universitetit Trondheim në Norvegji, i kryer nga Prof. Jostein Holmen, në një kampion prej 37 mijë...
Ndoshta pjesa më e madhe do të mendojnë se bëhet fjalë për vajzat e reja që janë rreth të 20-tave, por jo! Zbulime të shumta kanë dalë në përfundimin se femrat janë shumë më të interesuara për seks, në të 30-tat dhe 40-tat e tyre. Edhe pse këto ishin rezultatet,...
Brazili rrezikon shumë në përballjen ndaj Belgjikës sot në çerekfinalet e Kupës së Botës, jo vetëm se përballë ka një skuadër të fortë dhe pretendente për fitimin e Botërorit, por edhe se një mallkim mund ta përfshijë në këtë rrugëtim drejt titullit. Ky mallkim, në fakt ka lidhje me Meksikën,...
Iu deshën 70 vite për të njohur plotësisht burrin e saj. Në një martesë, çifti i ndan të gjitha me njëri-tjetrin por kjo, mesa duket nuk ndodh me të gjithë. Çifti Filis ishtë i martuar që në vitin 1944 dhe burri Glidor Fillips punonte si agjent sekret gjatë gjithë jetës por...
A mund të jeni vërtet të varur nga sheqeri? Në botë aktualisht është i popullarizuar detoksikimi, me të cilin në periudhën prej 4 javësh liroheni nga dëshira për ëmbël. Por a mund të ndihmojë me të vërtetë sasia e madhe e perimeve? Ju sjellim të vërtetën për varësinë nga...
Rrëfimi i këtij mjeku zbulon çdo gjë Puna e tyre është e rëndë. Para shumë vjetësh, kam qenë kujdestar më shumë se 24 orë. Kam bërë operacione urgjente dhe kam pasur shumë e shumë pacientë – fillon tregimin një kirurg në rrjetin social. – Ishin ato operacione urgjente dhe secila...
Mendja e njeriut është gjithë surpriza dhe shkencëtarët janë gjithmonë në kërkim të gjërave të reja. Përshembull, a e dinit ju se sa më shumë i zgjuar të jetë një njeri aq më pak shokë ka? Edhe nuk e dinit! Të tjera kuriozitete rreth psiqikës sonë i keni më...
Namin e “ don zhuanit” në Europë e kanë italianët, por francezët duket se po ua marrin në kthesë këtyre të fundit, titullin “Latin lover” Sipas një klasifikimi të Gleeden.com, rrjet social që i është dedikuar takimeve jashtë martese, “kryeqyteti Evropian i tradhëtisë” është Parisi. Ky qytet është i njohur...
Në shkallë globale, konsumi mesatar i konsumit të mishit për çdo banor është rritur me rreth 20 kg që nga viti 1961, ku një person konsumon mesatarisht rreth 43 kg mish në vitin 2014, sipas të dhënave të OKB-së. Europianët dhe amerikanët e veriut konsumonin shumë më tepër se kjo,...
A keni qenë ndonjëherë kurioz për mënyrën se si foshnja zhvillohet kaq shpejt dhe plotësisht në barkun e nënës? Epo, kjo video e pabesueshme e tregon të gjithë procesin në më pak se 5 minuta. Videoja është marrë përmes një dritareje të kompjuterizuar, të shpejtë dhe shumë të saktë që...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com