Një nga pak benefitet e pakta që solli vendosja e karantinës ka qenë impakti që pati në natyrë. Ndalimi i qarkullimit të makinave dhe industrive bëri që ajri dhe uji të pastroheshin në mënyrë të kosniderueshme në shumë vende të botës. Rasti më i fundit vjen nga Turqia ku mbetjet...
Në shoqëri gjithmonë tërheqin vëmendje ata që rrinë vetëm apo kanë pak miq. Shpesh herë gabimisht besohet se këta njerëz nuk janë të lumtur. Mirëpo, në realitet ata asnjëherë nuk ndjehen të vetmuar. Më poshtë tri tipare që i cilësojnë njerëzit që u pëlqen vetmia. Kureshtja Edhe pse vetmitarëve u pëlqen që t’i...
Namin e “ don zhuanit” në Europë e kanë italianët, por francezët duket se po ua marrin në kthesë këtyre të fundit, titullin “Latin lover” Sipas një klasifikimi të Gleeden.com, rrjet social që i është dedikuar takimeve jashtë martese, “kryeqyteti Evropian i tradhëtisë” është Parisi. Ky qytet është i njohur...
Bullgaria është shteti më i vjetër në Evropë, vend ky që nuk ka ndryshuar emrin e vet që nga krijimi i saj. Kjo ndodhi në vitin 681 pas lindjes së Krishtit. Sofia, kryeqyteti i Bullgarisë, u themelua 7000 vjet më parë. Kjo e bën atë qytetin e dytë më të...
A keni pyetur ndonjëherë veten, se pse uniformat e mjekëve janë të bardha dhe ato të kirurgëve janë jeshile. E ju lojtarëve të tenisit, a ju ka shkuar ndonjëherë mendja se pse luani me një top të verdhë, pse nuk është ai i kuq ose blu. Po të famshmit,...
Zoti e ka vendosur foshnjen në mitrën e gruas në një lëng shumë të kripur me qëllim që t’i rritet trupi, që të lehtësohet pesha dhe në të njejtën kohë t’i vijë ushqimi pa asnjë lodhje nëpërrmjet kordonit të lidhur me nënën, që i ofron atij ushqimet që i...
-Unazat prej argjendi apo ari, u deklaruan si unazë fejese nga venecianët e pasur në fund të shekullit të XIV-të. -Në gjuhën simbolike të bizhuterive, një safir (i kaltër) nënkupton një martesë të lumtur. -Unazat e fejesës dhe martesës, vendosen në gishtin e katërt të dorës së majtë, pasi vena e...
E pabesueshme! Për sukses në jetë ndonjë nevojitet vetëm fati, siç na tregon ky rast nga Serbia – madje edhe një goditje e rëndomtë e rrufesë. Mediet rajonale kështu sjellin tregimin nga Arangjellovci në Serbi, ku lisi i familjes Mitrovic, i vjetër mbi njëqind vjet, gjatë motit me bubullima e ka...
Ekziston një mendim se meshkujt nuk i kushtojnë rëndësi detajeve të vogla dhe shohin vetëm gjërat sipërfaqësore. Mirëpo, gjinia mashkullore thellë thellë interesohet për disa gjëra që mbase nuk ju kishin shkuar në mendje. E mira është t’i mësoni dhe t’i shfrytëzoni në avantazhin tuaj. Shprehjet e fytyrës Ndoshta surprizoheni, por...
Çdo kompani avionësh ka logon edhe emrin e saj në bishtin e aeroplanit, por shumica prej tyre janë të lyer me ngjyrë të bardhë. Pse? Ngjyrat e lehta reflektojnë diellin dhe rrezatimin diellor, derisa aeroplani është duke fluturuar dhe e ndihmon që brenda kabinës të jetë më freskët “Është njëjtë sikur...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com