Agiola jeton në New York dhe përmes rubrikës “Ka një mesazh për ty”, në Tv Klan u bëri një surprizë dy prindërve të saj. Ajo dhe vëllai i saj jetojnë larg familjes dhe në lidhjen Skype, ajo tregoi sakrificat që prindërit e saj kanë bërë, që ata të mund të...
Një çift kosovar ka vendosur që binjakëve t’u vënë emra të 2 personaliteteve politike mjaft të njohura. Prindërit i kanë quajur foshnjat Albin Kurti dhe Vjosa Osmani. Këtë vendim ata e kanë marrë me idenë që fëmijët të bëhen si Albini dhe Vjosa. “Pas 15 vitesh u bëra baba i një...
Kryeministri Edi Rama është shfaqur zemërthyer pas lajmit të hidhur se arkitekti i madh shqiptar Maks Velo, ka ndërruar jetë. Në një status në profilin e tij në Facebook, Rama i ka dhënë lamtumirën 84-vjeçari të ndjerë, i cili ndërroi jetë mezditen e sotme. “Çfarë trishtimi LAMTUMIRË MAKS,”- shkruan Rama...
Ka ndërruar jetë në moshën 84-vjeçare arkitekti dhe piktori i njohur Maks Velo. Maks Velo prej disa ditësh ka qenë i shtruar në QSUT, pasi vuante nga një së mundje e rëndë. Maks Velo ka lindur më 31 gusht të vitit 1935 në Paris. Pas lindjes së tij, familja Velo...
Lot dhe gëzim në dhjetorin e vitit të kaluar. Zef Deda, aktor i humorit shkodran I bën një surprizë shumë të këndshme kolegut të tij, të madhit Gëzim Kruja, ndarë nga jeta mëngjesin e sotëm pas një sëmun dje të rëndëZef Deda, shoqëruar edhe nga kamera e një prej...
Busti i heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në Parma të Italisë nga Komuniteti Shqiptar. Si pjesë e edicionit të 13-të të muajit të Kulturës Shqiptare i organizuar nga shoqata "Scanderbeg" në Parma, në parkun "Eunice Kennedy" u vendos një monument kushtuar Gjergj Kastriot Skënderbeut. Nisma, e promovuar dhe...
Mbrëmjen e sotme është duke u zhvilluar në teatrin 'Migjeni' një ceremoni për 70-vjetorin e këtij të fundit. Pjesëmarrës kanë qenë shumë figura të njohura të skenës shqiptare. Mes tyre e ka marrë fjalën aktorja e nderuar Tinka Kurti, e cila ka kujtuar kolegët e saj që nuk jetojnë më. Mes...
Bashkia e Lezhës sot ka marrë vendim që të restaurohet shtëpia e At Gjergj Fishtës, politikanit dhe atdhetarit të shquar të kombit shqiptar. Ky vendim ka ardhur sot kur Fishta ka përvjetorin e 148-të të lindjes së tij. “Më në fund, mbërriti lajmi i shumëpritur nga unë dhe të gjithë atdhetarët...
Përkujtohet me një aktivitet në Lezhë, 148 vjetori i lindjes së poetit ‘At Gjergj Fishta, ku morën pjesë autoritete të shumta vendore e qendrore, studiues, historianë, shkrimtarë dhe qytetarë të Lezhës. Në ditën e lindjes së poetit, kryefjalë ishte sërish banesa e rrënuar dhe e lënë në harresë...
Shkrimtari i njohur Ismail Kadare ka fituar çmimin Ndërkombëtar të Letërsisë Neustadt, që njihet edhe si Nobeli Amerikan. Ky është një çmim 50,000 dollarë amerikanë që i jepet çdo dy vjet një poeti, romancieri ose dramaturgu Finalistët për këtë çmim ishin Emmanuel Carrere (Francë), Jorie Graham (Shtetet e Bashkuara), Jessica...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com