Nëse zgjedhjet parlamentare do të mbaheshin të dielën, Partia Socialiste do të rezultonte forcë e parë në qarkun e Elbasanit duke marrë shumicën e mandateve. Sondazhi i MRB-së për Euronews Albania tregoi se shumica e qytetarëve në qarkun e Elbasanit kanë prirje të votojnë PS-në: PS – 44.8% PD – 36.4% LSI –...
Një vajzë shqiptare, vetëm 14-vjeç, është shpallur kampione e matematikës në Zvicër. Lajmin e ka bërë të ditur Ambasadorja e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku, përmes një postimi në facebook. “Më lejoni tua prezantoj Dorea Robellin, kampionen e kantonit të Cyrihut në Matematikë! Po, në matematikë. Tashmë jemi mësuar që diaspora jonë...
Ministria e Jashtme ka dhënë një njoftim të rëndësishëm për qytetarët që duan të udhëtojnë drejt Italisë. Sipas vendimit të qeverisë Italiane, qytetarët shqiptarë që do të udhëtojnë drejt Italisë do ta kryejnë tamponin falas në aeroport, ndërsa do të duhet të karantinohen për 2 ditë deri sa të dalë...
Është ndarë nga jeta në moshën 99-vjeçare Nexhmije Hoxha e veja e diktatorit Enver Hoxha dhe ish-drejtoresha e Institutit të Studimeve Studimeve Marksiste-Leniniste pranë Komiteti Qendror të PPSH-së. Hoxha është ndarë nga jeta në banesën e saj në Laprakë. Nexhmije Hoxha lindi më 8 shkurt të vitit 1921, në Manastir,...
Komisioni Europian vlerësoi pozitivisht përparimin e Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë në procesin e reformave dhe përsëriti rekomandimin që të dy vendet të hapin negociatat e pranimit me BE. Dokumenti, thotë se Maqedonia Veriore dhe Shqipëria kanë rritur përpjekjet e tyre dhe kanë treguar rezultate të mëtejshme të prekshme dhe...
Pas OSBE-së edhe BE-ja ka dalë kundër propozimit të PD-së për krijimin e një strukture të posaçme me praninë e ndërkombëtarëve në punën për reformën e re zgjedhore në Shqipëri. Brukseli shprehet kundër drejtimit të komisionit për reformën zgjedhore. Zëdhënësja e Bashkimit Europian, Maja Kociajancic tha për A2 se kjo...
Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati “fajëson” Presidentin e Republikës, Ilir Meta për shtyrjen e vizitës së Kryeministrit grek, Aleksis Tsipras në Tiranë. Duke folur në Top Show këtë të martë, kryediplomati shqiptar paralajmëroi se brenda pak ditëve do të mbahet raundi i parë teknik mes Shqipërisë dhe Greqisë, takim që...
Kryeministri Edi Rama, ka folur për protestën ë zhvillojnë prej disa ditësh banorët e Unnaës së re, të cilët kundërshtojnë prishjen e banesave të tyre për ndërtimin e “Unazës së Madhe”. Rama tha se do veprohet ashtu siç e parashikon ligji, duke lënë të kuptohet se nuk do të ketë...
Kreu i shtetit Ilir Meta është shfaqur në një gjendje të rënduar duke humbur shpesh kontrollin e lëvizjeve të tij, larg pamjeve autoritare dhe serioze që shfaq gjithmonë. Gjatë intervistës në Opinion, atij i është marrë shpesh goja ndërsa ka pirë ujë me dhjetëra herë. Veç të tjerash, në...
Lulzim Basha ka shumë më tepër pengesa sesa duken, në rrugën e tij, drejt garës së zgjedhjeve të përgjithshme parlamentare të 25 prillit 2021. Njëra prej më kryesoreve prej tyre, është përcaktimi i qarkut në të cilin ai do të kandidojë, për në Parlamentin e ardhshëm. Kryetari i mazhorancës...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com