Duhanpirësit që përpiqen të reduktojnë sasinë e cigareve që pinë kanë më pak shanse ta lënë përfundimisht se ata që thjesht heqin dorë një herë e mirë. “Problemi me lënien e cigares, është se mund ta bësh dhe nesër, dhe pasnesër,” thotë Paul Aveyard, një pedagog i mjekësisë në University...
Mё poshtё janё 7- truqe tё sygjeruara nga njё specialist marrëdhёniesh romantike. 1- Version mё i mirё i vetes Nёse ti nuk i kushton vёmendje vetes, si mund tё tё kushtojё vёmendje njё vajzё? Duhet tё sigurohesh qё ke njё bazё tё qendrueshme si person, nё mёnyrё qё ti japesh dhe...
Nëse dëshironi të humbni peshë shpejt, një dietë e orientuar tek vezët e ziera mund të jetë efektive. Edhe pse përbëhet nga vetëm një numër i vogël produktesh, ka rezultuar të jetë më se e mjaftueshme për t’ju ndihmuar të përshpejtojë metabolizmin dhe djegur dhjamin. Ka disa rregulla të tjera...
Me përparimin e shpejtë të koronavirusit të ri, rekomandimi i ekspertëve të shëndetit është të qëndroni në shtëpi dhe të shmangni takimet – përfshirë romantikët. Edhe Tinder, një nga aplikacionet më të njohura për takime, u kërkoi përdoruesve të mos përcaktonin datat gjatë shpërthimit të Covid-19. Sidoqoftë, kushdo që...
Mjeku epidemiolog, Pëllumb Pipero në emisionin “Open” ka thënë se koronavirusi është shumë i ngjashëm me gripin e zakonshëm. Sipas Piperos një nga gjërat që i dallon është vështirësia në frymëmarrje, dhe ai ka treguar se pikërisht kjo në shumë raste ngatërrohet dhe me ankthin që kanë njerëzit. Sipas Piperos...
Përdorimi i dorezave si një mjet për të shmangur infektimin nga koronavirus në të vërtetë mund të jetë i dobishëm. Dhe shpjegohet gjithashtu nga Instituti Superiore di Sanità i cili, megjithatë, nuk kufizohet në dhënien e një mendimi të përgjithshëm mbi përdorimin e dorezave për të mbrojtur duart, por...
Shëndeti mendor është bastuni ku duhet të mbështetemi gjatë kësaj periudhe. Një shëndet I mirë mendor, na ndihmon ta vlerësojmë pozitivisht situatën dhe njerëzit rreth nesh. Të gjithë sot jemi përballë një situate të panjohur, dhe pikërisht kjo është ndjesia e përbashkët që na bashkon të gjithëve. Të vetmit persona më...
Shoqata e Bukës, Pastiçerisë dhe Brumrave u ka bërë një thirrje të gjithë furrave të bukës të ndalojnë së preri bukën, me qëllimin që të mos përhapet më shumë koronavirusi. Sipas saj buka nuk duhet të pritet, pasi kontaminohet dhe është shumë e rrezikshme për klientët. “Të nderuar kolegë nisur nga...
Kryeministri Edi Rama, në një video live në facebook, lidhur me situatën e koronavirusit, tha se dy javët e ardhshme do të jenë vendimtare, pasi do të tregojnë shkallën e agresivitetit të këtij virusi në vend. “Rritja e numrave do të vijojë dhe nuk e kemi përgjigjen sa lart do...
Spitali “Gemelli” në Romë ka publikuar disa këshilla të thjeshta dhe të kuptueshme nga të gjithë që përshkruajnë saktësisht çfarë është virusi, si kalon nga një person tek tjetri dhe si mund të neutralizohet në jetën e përditshme. Infektimi nga Koronavirus nuk shkakton ftohje me rrjedhje hundësh apo kollë me...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com