Rreth 350 mijë dokumente që datojnë nga shek XV-XX me rëndësi historike kombëtare kanë ardhur nga Arkivi Qendror i Stambollit në formë dixhitale të cilat shumë shpejt do të jepen për shfrytëzim për të gjithë historianët dhe studiuesit. Në ambientet e Departamentit të Administratës Publike është mbajtur edhe një...
Shërbimi Informativ Shtetëror, Prokuroria e Përgjithshme, policia, SHKB e Ministrisë së Brendshme, Shërbimi Informativ Ushtarak, Njësia e Inteligjencës Financiare, Shërbimi i Kontrollit të Brendshëm të Burgjeve, Departamenti Hetimor Operativ i Ministrisë së Financave dhe drejtoria e Hetimit Tatimor kanë përgjuar të gjithë bashkëpunëtorët e dyshuar dhe kundërshtarët e Sali...
Duke i hedhur një sy regjistrave të raporteve financiare të Fondacionit Soros, del në pah se njerëz të afërt të Partisë Demokratike kanë përfituar fonde dhe bursa studimi nga Soros. Dokumentat tregojnë se në vitin 1994 Jamarber Malltezi, dhe Argita Berisha, dhëndri dhe vajza e Sali Berishës, kanë shkuar për...
“Nuk ka më komunist se ish–komunisti që lufton komunizmin“. Kështu është shprehur shkrimtari i njohur Vaclav Havel duke e mbajtur këtë thënie aktuale për dekada me radhë. Gazetari i “pavarur” Fahri Balliu, edhe pse është përpjekur të fshijë gjurmët që ka lënë në ish-sistemin diktatorial, sërish në media kanë ngelur...
risë por edhe të politikës ndërkombëtare, të pranishmit në këtë mbledhje, Enver Hoxha, Ramiz Alia, Lenka Çuko dhe Vangjel Çërrava, kanë diskutuar edhe për një varg çështjesh diplomatike e historike. Duke u nisur nga një letër dërguar nga Athina për verifikimin e një personi në Himarë, duke e cilësuar me...
“Këshilli Ministruer për me mujtë me i ba ball krizit financjar ka vendue me pre bankanota qi kanë për t’u quejtë Lekë, për 3 miluj franga ar. Nji frang ar thohet se ka për të pasë vleftën e 5 Lekvet; kështu qi për nji napulion kanë me u dashtë...
Partia Demokratike duket se ka zbuluar papritur shpirtin e saj nacionalist dhe po tregon preokupim të madh për fatet e Kosovës. E alarmuar nga emërimi i mundshëm i një ministri të Jashtëm, të cilin opozita nuk e gjykon të përshtatshëm për të mbrojtur integritetin territorial të Kosovës, Partia Demokratike...
Përse sondazhuesi Eduart Zaloshnja nuk e provon akuzën e tij. Ambasadorit shqiptar të Partisë së Punës në Nju Jork i vjen në ndihmë në Berat ambasadori amerikan Uiliam Rajerson. Vijnë edhe Sali Berisha, Gramoz Pashko, Genc Ruli, Neritan Ceka... Zgjedhjet vijuan me balotazh dhe si kandidaten e majtë PPSH...
Publikohen për herë të parë pesë foto me imazhe të rralla të ceremonisë së festimit të Vitit të Ri, të organizuar nga qeveria komuniste, në vitet 1947 – ‘48. Në këto foto, vërehen momente nga festa e Vitit të Ri me fatosta dhe pionerët e dalluar, ceremoni të cilat, duke...
Top Story solli në transmetim kohën se kur u zbulua se floriri ishte vjedhur në Tunelin e Krrabës. Dosja gjyqësore tregon se drejtuesi i grupit për sigurinë e thesarit të shtetit, Arjan Bishqemi, ka bërë një kontroll të dytë në datën 24 prill 1997. Më shumë se një muaj pas...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com