Italia ka vendosur që të lehtësojë masat kufizuese, pas rënies së numrit të rasteve me koronavirus. Lajmi e bëri të ditur vet ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza ku përmes një njoftimi zyrtar tha se nga dita e diel do të hiqet karantina e detyruar për të gjithë udhëtarët që vijnë...
Në një hap të madh drejt kthimit në jetën e para pandemisë, Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve lehtësuan të enjten udhëzimet për mbajtjen e maskave për njerëzit plotësisht të vaksinuar, duke i lejuar ata të ndalojnë të mbajnë maska jashtë dhe në pjesën më të madhe të...
Një ngjarje e pazakontë u regjistrua mbrëmjen e të shtunës në një zonë në Selanik. Një grua doli e zhv3shur në mes të rrugës, pa e vrarë fort mendjen për ata që i “ngulën sytë”. Siç shkruajnë mediat greke, ajo po kryente një set fotografik. Sapo përfundoi setin, një burrë iu afrua...
Arkeologët italianë kanë bërë një zbulim të madh në qytetin Isernia, ku kanë gjetur kokën 2000 vjeçare prej mermeri të perandorit të parë të Romës, Augustus. Koka e perandorit u gjet gjatë punimeve për të restauruar një mur mesjetar që u shemb për shkak të shirave të fortë në vitin...
Ish-Presidenti i SHBA-ve, Barack Obama ditën e sotme ka humbur një pjesëtar të familjes. Përmes një foto në Facebook Obama lajmëron se qeni i tij Bo ka ndërruar jetë. Ai shpreh një dashuri të madhe për qenin e tij në postimin e bërë. “Sot, familja jonë humbi një mik të vërtetë...
Kancelarja Merkel dhe Ministri Federal i Shëndetësisë Spahn ranë dakord të bënin pushime verore në vendet evropiane. Mediat e huaja shkruajnë se Ministri i Shëndetësisë ka njoftuar për ata që nuk janë vaksinuar do të jenë në dispozicion së shpejti. Kancelarja gjermane Angela Merkel është optimiste për pushimet verore...
Mbetjet e raketës kineze kanë rënë në Tokë, mbi Oqeanin Indian gjatë orëve të para të mëngjesit. Mediat kineze shkruajnë se pjesa më e madhe e raketës u shkatërrua gjatë hyrjes në Tokë. Bëhet me dije se pjesët kanë rënë në 72.47 ° në Lindje dhe 2.65 ° në Veri....
Themeluesi i Microsoft, Bill Gates, ka njoftuar nëpërmjet një letre të përbashkët në llogarinë e tij zyrtare në ‘Tëitter’ se është ndarë nga gruaja e tij, Melinda Gates, pas 27 vitesh bashkëjetesë. Gates përmend edhe tre fëmijët e tij, teksa thotë se si çift kanë vendosur të mos kalojnë në...
Vende si Brazili dhe India janë të god1tura rëndë këto ditë nga vala e pandemisë, por edhe Europa po përjetojnë ende efektet e distancimit social, edh pse aty shifrat janë në rënie. Krejt e kundërt situata në Wuhan të Kinës, qytetin prej nga ku u shfaq fillimisht koronav1rusi. Në...
BE-ja dëshiron ta ringjallë ekonominë e saj me ndihma prej 750 miliardë eurosh. Projektet pas pandemisë COV| D- 19 do të përqendrohen tek mjedisi dhe digjitalizimi. Ursula von der Leyen e quajti fondin e rindërtimit prej 750 miliardë eurosh si “shans të shekullit për Evropën” dhe “një moment historik”. Edhe nëse...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com