Aktualitet Archives - Tema e Ditës
Nëse deri tani parsonat azilkërkues mund të qëndronin në Itali deri në 2 vjet, deri sa të vendosej më pas për ta, tashmë kjo kohë do të shkurtohet në vetëm 4 muaj. Shteti italian përshpejtoi afatin e procedurave për riatdhesimin e emigrantëve. Ministri i Jashtëm dhe kreu i Lëvizjes 5 Yjet,...
Qëndrimi refuzues i Emmanuel Macron për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut po e izolon gjithnjë e më shumë presidentin francez. Pas socialistëve edhe grupimet e tjera politike të Parlamentit Europian i kanë dalë kundër. Pas socialistëve, edhe të djathtët e Partive Popullore Europiane deklarojnë se qëndrimi...
Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka hedhur akùza të forta ndaj ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Berisha, në njv intervistë për RTV Dukagjini, u shpreh se Thaçi së bashku me “padronin” e tij, Vuçiqin e Edi Ramën bënë të pamundurën për ta “ndarë” Kosovën. Ai vazhdoi tutje duke thënë se...
Gazetari Artan Hoxha ka reaguar ‘flakë për flakë’ pas përplasjes së Presidentit Ilir Meta me policinë bashkiake pranë zyrave të FRD-së. “Dale dale, se nuk keni pare gje akoma....”, paralajmëron Hoxha. Presidenti i Republikës është përplasur me policinë e cila me një vendim bashkie ka shkuar të lirojë zyrat e selisë...
Në një intervistë me revistën The Economist, të publikuar të enjten, Presidenti Macron tha se Bashkimi Evropian ka nevojë për të reformuar procedurat e anëtarësimit para se të hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Nëse duam një Evropë të fuqishme, ajo duhet të lëvizë më shpejt dhe të...
Pas shumë thirrjeve për të respektuar masat e qeverisë në kuadër të luf.tës kundër COVID-19, kryeministri Edi Rama ka publikuar një tjetër video. Në video-mesazh shfaqet një 39-Vjeçare angleze e cila është e prekur nga koronav1rusi Postimi i Rames https://www.facebook.com/edirama.al/videos/2587576291502799/
Shefi i Urgjencës, Skënder Brataj ka reguar ashpër ndaj akuzave të Partisë Demokratike dhe mjekut të Urgjencës së QSUT-së Ilir Allkja i cili deklaroi sot se është pushuar nga puna pasi denoncoi se punon pa veshjet e duhura teksa i shërbën pacientëve. Allkja i cili doli krah kolgëve të...
Bashkia e Tiranës i ka hequr lejen e hapësirës tregtarit i cili dy ditë më parë dhunoi një të moshuar. Lajmin e ka dhënë vetë kryebashkiaku Veliaj përmes një postimi në tëitter, teksa apelon se në një kohë që kryeqyteti po kalon një sfidë të jashtëzakonshme, kjo nuk është arsye...
Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas lajmit te policise per arr.estimin e shtetasit Redjan Rraja, si nje nga autoret e dyshuar per ate.ntatin ndaj prokurorit Arjan Ndoj. Me nje mesazh postuar ne llogarine e tij ne Twitter, Rama ka përshëndetur “punen e shkëlqyer të Policisë së Shtetit për zbardhjen...
Kryeministri Edi Rama ndan me ndjekesit e tij ne rrjetin social Facebook, bisedat permes SMS-ve, qe ka shkembyer me një qytetar, qe i kerkonte ndihme nga Anglia. Qytetari i shkruan per ndihme dhe pasi sic kuptohet problemi i tij ka gjetur zgjidhje, ai i ka shkruar serish Rames duke e...