Aktualitet Archives - Tema e Ditës
Me fillimin e vitit 2023, do të fillojnë edhe analizat e sondazhet për kryebashkiakët e rinj, të cilët do të zgjidhen më 14 maj. Prandaj, në këto ditë të fundit të 2022 (vit me ngjarje të forta politike), vlen të bëhet një analizë e kuotave elektorale të partive për...
Një 47-vjeçar shqiptar është arrestuar në Itali, pasi akuzohet se ka vrarë një italian, për të cilin dyshonte se kishte lidhje me gruan e tij. Ngjarja ka ndodhur në zonën Via Borghesiana në Romë, ku shqiptari ka sulmuar me thikë 52-vjeçarin Nazzareno Paolo Teti, duke i shkaktuar plagë të rënda...
Një aksident tragjik i ka marrë jetën një 40-vjeçari shqiptar në Itali. Ngjarja ndodhi mbrëmjen e djeshme në Breshia. 40-vjeçari Alban Dushi ka humbur jetën pasi makina me të cilën udhëtonte ka dalë nga rruga duke u përplasur me një pemë. Para përplasjes, makina ka përplasur një grua 50-vjeçare e cila...
Një aksident i rëndë është regjistruar paraditen e kësaj të mërkure në aksin Lezhë-Shëngjin, ku një person ka mbetur i plagosur. Mësohet se një automjet i cili lëvizte me shpejtesi ka humbur kontrollin dhe ka goditur një biçikletë, duke hedhur në tokë personin që udhëtonte me mjetin. Ndërkohë nga humbja...
Kryeministri Edi Rama, u pyet sot nga gazetarët nëse do ta ndihmojë me forca policore Kosovën, nëse do të ketë nevojë, pas tensioneve aktuale në veri, me Serbinë. Rama u shpreh se Kosova është shtet i pavarur dhe nën mbrojtjen e një bashkësie të tërë ndërkombëtare, ndaj nuk ka nevojë...
Edi Rama: Ne gati kemi patronazhistët dhe kjo është më e rëndësishme. Rëndësi ka që kemi konsultim me partinë nuk diskutohet se kemi parti jo çeta që mblidhen e shpërndahen sipas thirrjeve me komunitetin përmes sondazheve që i kemi bërë praktikë të konsoliduar, edhe me opinionin e kryesisë.
Një ngjarje e rëndë ka ndodhur së fundmi në Itali. Bëhet me dije nga burimet për mediat se një 31-vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia italiane. Nën efektin e alkoolit, fillimisht ai theu xhamin e përparmë të makinës së një zonje e cila kishte tre fëmijë me vete në automjet,...
Në 30 maj të vitit 2020 u ekzekutuan në Kurbin Bujar Lika dhe Paulin Gjergji. Eduart Lamaj i arrestuar për vrasjen e dyfishtë është dënuar me burg përjetë dhe dy të tjerë, bashkëpunëtorë të tij janë shpallur në kërkim dhe ende nuk janë arrestuar. Autori tha se ngatërroi shënjestër. Por pista...
Gazetari investigativ Artan Hoxha ka treguar ditën e sotme 5 qytetet që sipas tij janë në një situatë kritike për sa i përket krimit të organizuar. Sipas hoxhës Shkodra, Fieri, Vlora, Elbasani dhe Durrësi, janë qytetet e rrezikuar, ku edhe pse situata momentalisht duke se është e qetë, më...
Deputeti Erion Braçe është shprehur se gjithnjë e më shumë po mendon se është koha për të nisur një punë tjetër dhe të heqë dorë nga mandati i deputetit, pasi parlamenti është përfshirë nga “skuthllëku politik i neveritshëm, i nxitur nga klientelizmi”. Braçe ka rikujtuar se ka paraqitur në Kuvend...