2 vrasës me pagesë ekzekutojnë prokurorin, njëri prej tyre 16 vjeç! Ngjarja në Guayaquil, ku shqiptarët ‘bëjnë ligjin’ në trafikun e drogës

2 vrasës me pagesë akuzohen për vrasjen e prokurorit, Edgar Escobar, e cila ndodhi këtë të hënë në Guayaquil, një zonë që njihet si ‘e pushtuar’ nga trafiku i drogës në Ekuador. Të dyshuarit, të arrestuar pak minuta pas krimit, po lëviznin me motoçikletë nga ku, kanë qëlluar prokurorin Escobar. Një gjykatës i la në burg njërin prej të dyshuarve ndërsa për të arrestuarin tjetër – 16 vjeç – i ka kërkuar gjyqtarit për të mitur që të zgjidhë situatën e tij ligjore.

Përballë këtij sulmi të ri, presidenti i Këshillit Gjyqësor të Ekuadorit, Fausto Murillo, tha në llogarinë e tij në Tëitter se të mërkurën do të zhvillojë një takim me përfaqësues të Presidencës dhe ministrive të Brendshme dhe Qeverisë për të marrë vendime për sigurinë. punonjësit e drejtësisë, veçanërisht në çështjet penale, ku ekziston “rreziku më i lartë”.

Édgar Escobar Zambrano, prokuror i Njësisë së Personave dhe Garancive të Guayaquil, u vra mëngjesin e kësaj të hëne, më 19 shtator, në Guayaquil. Ngjarja është regjistruar jashtë ndërtesës së Prokurorisë, në qendër të qytetit.

Dëshmitarët thanë se prokurori po i lustronte këpucët kur një burrë iu afrua dhe e qëlloi. Vrasësi ka shkuar në këmbë drejt një motori që drejtohej nga një person tjetër dhe është larguar nga vendi i ngjarjes. Prokurori Edgar Escobar, 43 vjeç, po hetonte përgjegjësit e masakrave në burgun Litoral dhe ishte në krye të dosjeve penale për rastet e trafikut të drogës, ndër të tjera.

Kujtojmë se qyteti port i Guayaquil është një zonë ku grupe të shumta kriminale të drejtuar nga shqiptarë ‘drejtojnë’ trafikun e drogës, të cilin prokurori i vrarë ka qenë duke hetuar. Ende nuk ka asnjë informacion nëse me eliminimin e tij janë të përfshirë edhe shqiptarë.