Si të përdorni sodën e bukës për të pastruar bajamet dhe fytin e infektuar

Sipas të dhënave, bakteret përgjegjëse për këto infeksione janë kryesisht: stafilokokët, streptokokët, kërpudhat dhe viruset. Infeksionet shoqërohen me probleme të tilla si: vështirësi në gëlltitje, njolla të bardha në formë rrethore dhe skuqje të bajameve. Simptomat më të zakonshme të bajameve janë; dhimbje të fytit, humbje oreksi, ënjtje të nyjeve limfatike në anën e qafës dhe fytit, ethe, ethe dhe dhimbje të fytit. Ekspertët nuk përjashtojnë humbjen e dëgjimit, vështirësinë në të folur, dhimbjen e veshit dhe erën e keqe të gojës.

Si të përdorni sodën për të kuruar bajamet
Gjyshet dhe nënat tona kanë gjithmonë zgjidhje, të cilat, sado e çuditshme që mund të duken, funksionojnë vërtet kundër këtyre infeksioneve të dhimbshme. Sipas traditës së gjysheve, mjafton të keni një copë leckë ose garzë sterile, ta lagni me pak ujë të ftohtë, ta lyeni me sodë buke dhe me të pastroni bajamet ose fytin nga brenda. Është pak e turpshme por rezultati i pastrimit të bajameve dhe fytit nga infeksionet apo qelbi është shumë efektiv.

Edhe gargara me sodë buke është një nga trajtimet më të rëndësishme për shërimin e bajameve tek të rriturit dhe fëmijët. Duhet të përzieni 125 ml ujë të vakët me një lugë çaji sodë buke. Përziejini mirë dhe bëni gargarë duke mbajtur kokën lart në mënyrë që tretësira të arrijë tek bajamet. Kjo gargarë duhet bërë patjetër një herë në ditë.

Metoda të tjera Natyrale
Mjaltë me Hudhër
Për këtë trajtim ju nevojitet një lugë gjelle mjaltë dhe 4 thelpinj hudhër të shtypur mirë. Duhet të përzihen në 250 ml ujë. Kjo tretësirë ​​duhet të pihet 3 deri në 4 herë në ditë për 4 ditë rresht. Fillimisht duhet të pini gjysmë gote lëng dhe më pas të hani grimcat e mbetura në fund të gotës. Hudhra ju mbron në mënyrë efektive kundër infeksioneve dhe qetëson ënjtjen e bajameve.

Borziloku dhe limoni
Zieni 10 deri në 12 gjethe borziloku në rreth 400 ml ujë. Lëreni të ziejë për 10 minuta. Pasi të jetë kulluar, shtoni lëngun e një limoni, një lugë çaji mjaltë dhe 2 gram piper të zi. Kjo kurë duhet të merret tri herë në ditë për 2 deri në 3 ditë.

Kripë dhe piper i zi Piperi i zi
zbërthen në mënyrë efektive sekrecionet dhe largon infeksionet. Sipas informacioneve, kripa shërben si dezinfektues ndërsa limoni lufton bakteret. Në një tenxhere hidhni 250 ml ujë, shtoni një lugë gjelle lëng limoni, një lugë çaji kokrra piper dhe një lugë çaji kripë. Pasi të kenë zier së bashku për 5 minuta, kullojeni çajin dhe shtoni një lugë çaji mjaltë. Ky çaj duhet pirë 3-4 herë në ditë, çdo ditë derisa bajamet të jenë shëruar plotësisht. Një tjetër çaj i rekomanduar për shëndetin e bajameve është edhe ai me xhenxhefil, mjaltë dhe limon. Ky çaj lufton bakteret, inflamacionin dhe rrit rezistencën e organizmit ndaj këtij problemi.