Efektet e pabesueshme! Ja çfarë ndodh nëse vendosni hudhër në vesh

Infeksionet në vesh janë ndër problemet më të zakonshme që hasen mes të gjitha moshave. Hudhra është një alternativë shumë e mirë që mund të zëvendësojë lehtësisht ilaçet. Ajo përmban alicinë, një përbërës shumë aktiv me veti anti-bakteriale. Vetë alicina përbëhet nga kompozantë aromatikë me veti anti-septike dhe anti-inflamatore, të cilët absorbohen menjëherë nga qelizat e brendshme të lëkurës dhe timpani i veshit.

Disa nga metodat e përdorimit të hudhrës në vesh :
1. Merrni disa thelpinj hudhre të freskët dhe shtypini në havan. Më pas mbështillini me një napë ose fasoletë dhe vendosini në vesh për 30-35 minuta. Do të ndieni një lehtësim të menjëhershëm.

2. Merrni një lugë çaji vaj sinapi dhe vaj susami. Ngrohni vajin për 2-5 minuta dhe shtoni brenda disa thelpinj hudhër. Hiqeni nga zjarri kur vaji të ketë marrë ngjyrë të zezë. Lëreni të ftohet dhe me ndihmën e një pikatoreje hidhni disa pika në vesh.
3. Merrni 3-5 thelpinj hudhra dhe vërini të zihen për 10 minuta. Pas zierjes, thajini me letër kuzhine dhe shtypini me pak kripë të trashë. Masën e përftuar vendoseni në një napë dhe përdoreni në vesh për zonën e infektuar.

4. Një mënyrë shumë e mirë është edhe ajo e hudhrës së thjeshtë në vesh. Merrni një hudhër, qërojeni dhe pritni ekstremitetet. Mjafton ta mbani në vesh për disa orë. Këshillohet të mos e shtyni sepse rreikoni t’ju hyjë brenda.
5. Për metodën e pestë ju nevojiten : dy thelpinj hudhre, vaj i arrës së kokosit dhe një lugë gjelle qumësht. Kalojini të gjithë përbërësit në blender derisa të krijohet një masë kompakte. Pastaj futini në një kontenitor qelqi dhe lëreni masën në një vend pa dritë për 48 orë. Më pas do të krijohet një masë xhelatinoze që mund ta përdorni sipas dëshirës.