Italia jep vendimin e rëndësishëm për udhëtarët e Bashkimit Europian

Italia ka vendosur që të lehtësojë masat kufizuese, pas rënies së numrit të rasteve me koronavirus.

Lajmi e bëri të ditur vet ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza ku përmes një njoftimi zyrtar tha se nga dita e diel do të hiqet karantina e detyruar për të gjithë udhëtarët që vijnë nga vendet e Bashkimit Europian.

Nga karantina do të shpëtojnë dhe ata që udhëtojnë drejt Italisë nga Britania dhe Izraeli por në ndryshim duhet të jenë të pajisur me tampon negativ.

Bazuar në shifrat ditore në ulje, ministri Speranza njoftoi se e gjithë Italia kalon në zonë të gjelbër, përveç rajonit të Valle d’Aostës.

Gjatë 24 orëve të fundit në Itali u regjistruan 7567 raste me koronavirus dhe 182 viktima. Niveli i pozitivitetit mbetet në shifrat 2.5%.