Hudhra është një nga përbërësit që i jep ushqimeve një aromë dhe shije të mirë. Por a e dini se hudhra nuk është e shkëlqyer vetëm për t’u përdorur në kuzhinë, por edhe në dhomën e gjumit? Efekt qetësues Do të flini shumë më të qetë nëse vendosni një kokërr...
Të gjithë dëshirojmë të dimë nëse e kemi kaluar apo jo Covid-19, madje shumë prej nesh dyshojmë se e kemi kaluar për shkak të një gripi apo simptome që kemi pasur gjatë këtyre muajve. Një doktor i sëmundjeve infektive në Universitetin e Utah, Adam Spivak, është shprehur se kushdo që...
Përpos gjithë të mirave që na sjellin rrezet e Diellit nuk duhet të harrojmë kurrsesi se ato mund të jenë edhe të rrezikshëm sidomos nëse ekspozohemi pa asnjë mbrojtje, pasi mund të kemi probleme të rënda në lëkurë. Duke mos lënë mënjanë kujdesin për lëkurën më poshtë gjeni një listë...
Një buzëqeshje që shndrin është ajo që të gjithë e duan, por që vështirë ta kenë. Nëse keni pamundësi për t’ju drejtuar dentistit tuaj, ky artikull ju tregon sesi fare lirë dhe me përbërës që na gjenden të gjithëve në shtëpi, mund të zbardhni dhëmbët. Lëkura e bananes: Bananet janë...
Në raftet e supermarketeve apo farmacive do të gjeni një sërë locionesh kundër mushkonjave dhe insekteve të tjera, por shumë prej tyre përmbajnë substanca të dëmshme, që me siguri nuk dëshironi të qarkullojnë në organizmin tuaj. Mushkonjat tërhiqen nga disa substanca në djersën tonë, por edhe nga frymëmarrja dhe...
Krijoni një inventar mendor Shkruani gjërat që duhet të bëni në letër (detyrimet) si dhe gjërat që dëshironi të bëni (dëshirat). Kujdesuni që të mos harroni asgjë. Shqyrtoni pse po bëni secilën nga zgjedhjet në listë Shpesh është tendenca e të mbingarkuarit të vetes me shumë gjëra, e në fund të ditës...
Covid-19 në të vërtetë mund të jetë deri në katër herë më pak vdekjeprurëse sesa që mendohej, sipas një shkencëtari. Një përmbledhje e studimeve të mbikëqyrjes së antitrupave – të cilat ofrojnë një panoramë më të qartë se sa njerëz janë infektuar në të vërtetë tregon që koronavirusi ka një...
Flokët janë një nga gjërat më të rëndësishme për bukurinë e një femre. Kurrsesi nuk do të donit t’i kishit të pashëndetshme, apo jo? Por, pa vetëdije ju bëni disa gabime që po ua shkatërrojnë ato. Dritare.net do ju tregojë arsyen pse nuk duhet t’i krihni flokët kur i keni...
Shkaku kryesor i eres se keqe nga goja (halitosis) janë infeksione të dhëmbëve, higjiena e dobët dentare, pirja e duhanit dhe kështu me radhë por, nganjëherë mund të jenë shkak dhe disa sëmundje të veshkave dhe të traktit gastrointestinal. 1) Bëjeni karafilin mikun tuaj më të mirë. Kjo barishte ka...
A e dini se konsumimi i ujit gjithashtu sjell disa benefite sipas kohës që mund ta pimë? Me siguri nuk e kishit menduar se gjithmonë para se të flini gjumë është e sugjeruar të pini nga një gotë ujë. Kjo pasi sipas kardiologëve, ndihmon për të shmangur një atak në zemër. Për...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com