Teknologji Archives - Tema e Ditës
Gjiganti i teknologjisë me sa duket paralajmëroi se kontrolli rregullator i bllokut mbi ‘transferimet transatlantike të të dhënave’ ndikon në aftësinë e tij për të ofruar reklama të synuara. Shërbimet e Facebook dhe Instagram në Evropë mund të duhet të mbyllen nëse kompania e tyre mëmë, Meta, nuk mund të...
Instagram do bëhet me pagesë. Abonimet me pagesë do të vijnë me qasje në përmbajtje dhe veçori ekskluzive, si "Live" dhe “Badges” vetëm për abonentët. Përdoruesit e Instagramit fillimisht në SHBA së shpejti do të jenë në gjendje të abonohen te një numër i vogël krijuesish dhe influencuesish për të patur...
Mediat sociale vazhduan të kenë një ndikim të madh në jetën e njerëzve edhe këtë vit, kështu që nuk është çudi që aplikacionet më të shkarkuara në vitin 2021 ishin kryesisht aplikacionet e mediave sociale. Sipas statistikave të publikuara nga Appfigures, TikTok u rendit në vendin e parë, me më...
Përdorimi i Wifi është mjaft i dëmshëm për shëndetin e njerëzve.Por ne duhet të dimë disa të dhëna interesante, për të arritur të mbrohemi nga ai. A duhet të fikni Wifi-në natën? Ju mund të mos e kuptoni, por edhe kur Wi-Fi nuk po përdoret, ai ende dërgon valë për pajisjet...
Telefoni celular tashmë është kthyer në objektin e pandashëm dhe shumë të nevojshëm për secilin prej nesh. Duke qenë kaq i nevojshëm, është mirë të kemi një bateri plot përgjatë gjithë ditës. Studimet e fundit kanë treguar se gjatë gjithë kësaj kohe, kemi qenë duke e karikuar gabim aparatin celular....
Në vitet e fundit, Instagram ka qenë një platformë e njohur e mediave sociale për njerëzit që duan të ndajnë ngjarjet dhe përvojat e tyre të jetës. Shumë njerëz e përdorin Instastory për të ndarë foto dhe video, por këto të fundit ndaheshin në segmente 15 sekonda… deri tani. Meta...
Aplikacioni më i populluar WhatsApp do të ndalojë së funksionari në miliona telefona inteligjentë brenda pak javësh. Përdoruesit nuk do të kenë mundësi të kenë qasje në mesazhe, fotografi dhe video – nëse nuk veproni tani. WhatsApp ka paralajmëruar përdoruesit e Android dhe Apple se ata duhet të përditësojnë...
Jo të pakta janë rastet kur kemi dëgjuar nga miqtë tanë që thotë se përgjohen përmes telefonit. Edhe pse flitet kaq shumë për këtë çështje, shumë pak është bërë në drejtim të zbulimit të së vërtetës. Pjesë e shqetësimit nuk përfshin vetëm përgjimin nga shërbimet shtetërore sekrete dhe të spiunazhit,...
Facebook së fundmi kas prezantuar aplikacionin pa pagesë Horizon Workrooms, i dizajnuar enkas për përdoruesit e syzeve Oculus Quest 2 VR.Aplikacioni që aktualisht është në fazën beta, është projekti më ambicioz që deri më sot ka mundësuar takime grupore përmes realitetit virtual, transmeton Telegrafi.Aplikacioni ofron takimet prej 16 pjesëmarrësve...
Aplikacioni më popullor i mesazheve, WhatsApp thuhet se po përgatit një ndryshim të madh. Bëhet fjalë për mesazhet zanore për përdoruesit e iPhone dhe Android. Aplikacioni do të tregojë format e valëve teksa po regjistroni audio. Por këto ndryshime janë ende në testim dhe nuk janë ende në dispozicion...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com