Pamjaftueshmëria e vitaminave besohet të jetë një faktor i rëndësishëm në shfaqjen e pagjumësisë. Kjo e fundit ka pasoja të rënda në organizëm. Studimet kanë treguar se sëmundjet dyfishohen nëse njeriu fle më pak se 7 orë. Nëse njeriu fle më pak se gjashtë orë, ky rrezik katërfishohet. Pagjumësia ndikohet jo vetëm nga...
Sipas një raporti të fundit, një në 13 njerëz shpesh zgjohen me dhimbje koke në mëngjes. Për këtë, ka disa arsye specifike që janë përgjegjëse për dhimbjet e kokës sapo zgjoheni nga gjumi. Apnea e gjumit Apneja e gjumit është një çrregullim i gjumit që karakterizohet nga ndërprerje të shkurtra të...
Eshtë zbuluar pse ndjejmë dhimbje torturuese në dhëmbë kur kafshojë një ushqim të ftohtë ose pimë diçka të ftohtë. Shkencëtarët kanë lokalizuar qelizat dhe sinjalet në dhëmbë të ndjeshëm që zbulojnë rënie të mëdha të temperaturës, shkaktojnë dhimbje dhëmbi dhe tronditje të trurit. Njerëzit me dhëmbë të prishur janë...
Kafeja dhe kafeina është një pikë e nxehtë në debatet shkencore mbi shëndetin e zemrës. Një dokument i publikuar së fundmi nga Shoqata Amerikane e Kardiologjisë, të cilit i referohet AgroWeb.org ka konfirmuar se pirja e tre filxhanëve kafe në ditë ul rrezikun sëmundjeve të zemrës. Sipas tij, kafeina arrin të...
Kohët e fundit, jeta është bërë shumë e shpejtë, ashtu si ushqimet. Ky ritëm është shkaktar i shumë sèmundjeve të rrezikshme siç është diabeti, mbipesha, problemet me tretjen e të tjera. Regjimet e shëndetshme ushqimore janë kthyer në një mënyrë efikase për ta ushqyer trupin me vitamina e minerale. Hudhra...
Rigoni është një bimë mjekësore që përdoret jo vetëm në kuzhinë, por edhe për trajtimin e shumë problemeve shëndetësore. Këtu përfshihet kolla, e ftohura, problemet me tretjen dhe dhìmbjet. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni se si të shfrytëzoni vlerat e rigonit për rrugët e frymëmarrjes dhe kundër kollës. Si...
Përpara mjekësisë moderne, qytetërime të ndryshme kanë shfrytëzuar dhuratat bujare të natyrës për të shëruar dhe trajtuar s3mundje të ndryshme. Një prej kombinimeve më efikase të produkteve natyrale është ai i hudhrës, rrikës pikante, uthullës, qepës dhe xhenxhefilit. Toniku i formuar nga këto përbërës konsiderohet një antibiotik shumë i fuqishëm kundër...
Mishi, salsiçet apo sallamet e ndryshëm me siguri janë zgjidhja për të shijuar një vakt e shumë prej jush. Megjithëse janë produkte me bazë mishi dhe janë të pasur me protein, ekspertët rendisin një sërë efektesh negative që kjo kategori ushqimesh i shkakton trupit. Kështu në këtë artikull do të...
Uthulla e mollës është një produkt i lakmuar e i reklamuar në të mirë të organizmit dhe higjenës shtëpiake. Vlerat e uthullës së mollës janë tashmë të provuara, por ajo nuk zgjidh çdo problem tuajin. Ka shumë studime që thonë se uthulla e mollës të ndihmon të humbasësh në...
Kafeja dhe çaji janë 2 nga pijet më të konsumuara në të gjithë botën. Kështu, në mëngjes, njerëzit zakonisht zgjedhin ose një filxhan kafe ose çaj. Megjithëse kjo mund të tregojë preferenca të caktuara, zgjedhja e kafesë si fillestare zyrtare mund të mos jetë aq e rastësishme sa mendoni. Më poshtë...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com