3 anëtarë të një familje janë të identifikuar me koronav1rus në Kosovë, ku deri më tani në total numri i të prekurve ka shkuar në 13. I pari person i prekur me Cov1d-19 ishte një 77-vjeçar që ishte kthyer nga Italia, i cili ka infektuar më pas edhe të birin...
Një çift biznemenësh me origjinë nga Saranda dhe banues në ishullin grek të Zakinthos janë evidentuar të prekur me CoVid19. Ata u evidentuan me virusin vdekjeprurës mbas një udhëtimi biznesi ne veri të Italisë. Sapo ata mbërritën në ishullin Zakinthos, ata paraqiten simptomat e sëmundjes dhe u izoluan në ambientet...
Menjëherë pas lajmit se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka vendosur heqjen e taksës për lëndën e parë për mallrat Serbe dhe te Bosnje e Hercegovines në datën 15 mars ka reaguar ish-kryeministri Ramush Haradinaj. Në një postim në facebook, Haradinaj e ka quajtur Kurtin krye mashtrues, i cili u...
Kryeministri i Kosovës Albin Kurti gjatë një konference për shtyp tha se ka vendosur ta heqë tarifën 100% për mallrat që importohen nga Serbia dhe Bosnia e Hercegovina duke filluar nga data 15 mars dhe shtoi se kjo është shenjë e gatishmërisë për marrëveshjen ekonomike tregtare me Serbinë dhe...
Kryeministri Kurti, në opinionin e tij për nënshkrimin e marrëveshjes sekrete, ku FSK’së i ndalohet hyrja në Veri, thotë se presidenti Hashim Thaçi ka bërë shkelje të rëndë të Kushtetutës. Sipas Kurtit, këto janë bazë për nisje të procedurave të shkarkimit, transmeton Gazeta Express. Zyra e Kryeministrit njofton se është...
Në kuadër të 12 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës nuk kishte si të mungonte dhe urimi i ministrit të Jashtëm Gent Cakaj. Përmes një statusi në ‘Facebook’, ai i shpreh Kosovës dashurinë e pafundme. Sipas Cakajt, ky shtet është ndërgjegja më e lartë e kombit e ëndrra më frymëzuese që nuk...
Sot Kosova feston 12-vjetorin e pavarësisë të shpallur më 17 shkurt të vitit 2008 dhe të njohur nga 116 shtete. Kosova do të shënojë këtë përvjetor me një qeveri të re të udhëhequr nga Albin Kurti nga Lëvizja Vetëvendosje. Për përvjetorin e 12-të do të organizohen shumë aktivitete të...
Deputeti dhe kryetari i Lidhjes së Romëve, Amdi Bajram ka reaguar në lidhje me shkrimet në media se ai sërish ka dremitur gjatë seancave në Kuvend. Bajram sqaroi ai gjatë këtyre dy javëve ka qenë i sëmurë dhe se ka ardhur në Kuvend vetëm që ta respektojë NATO-n dhe...
Albin Kurti nesër pritet të bëjë vizitën e tij të parë si kryeministër i Kosovës në Tiranë. Kurti pritet të takojë homologun e tij shqiptar, Edi Rama, presidentin Ilir Meta, kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruçi, shefin e opozitës Lulzim Basha, kryetarin e bashkisë së Tiranës, Erion Velijaj. Kështu kanë bërë të...
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, thotë se vendimi për taksën 100% do të zëvëndësohet me masën e reciprocitetit. Permes nje postimi ne faqen e tij ne Facebook, ai shkruan se taksa do të hiqet sapo të vendoset masa e reciprocitetit me Serbinë. “Tarifa 100% ndaj mallrave të Serbisë do të zëvendësohet...