Rajoni Archives - Tema e Ditës
Ëndrra e saj më e madhe ishte të bëhej doktoreshë, kështu ka rrëfyer halla e 17-vjeçares së vrarë nga të shtënat me kallashnikov mbrëmjen e djeshme në autobusin në Deçan të Koosvës. Laureta Kosumi tregon se 17-vjeçarja po kthehej nga shkolla ndëra jeta iu pre në mes. “Ka qenë 17-vjeçare...
Edhe pse pak i dëgjuar, Kosava në Dragash është një prej fshatrave më të bukur të Kosovës. Ata shprehen se Kosava, është njëri ndër fshatrat më të vjetra në trevën e Opojës, por veçoria e tij qëndron në faktin se është thuajse e pamundur të takosh ndonjë grua për të...
Një deklaratë e kandidatit për kryetar të Pejës, Xhemajl Hasani nga partia NISMA ka bërë xhiro në rrjetit. I ftuar në një studio televizive, pyetjes se më çfarë mjeti lëvizni, Xhemajl Hasani është shprehur se ka një mjet modest, ferrari. Por në momentin kur ka thënë vlerën e tij,...
Arben Vitia ka dhënë dorëheqje nga pozita e Ministrit të Shëndetësisë. Për këtë vendim ka njoftuar vet ai përmes një konference për media, nga objekti i Qeverisë së Kosovës. “Mua mu dha besimi nga kryeministri Kurti dhe pata privilegjin që të shërbejë me të gjithë fuqinë që disponojë popullit të...
Kryeministri Edi Rama është shprehur i bindur se Serbia do t’i kërkojë falje Kosovës për kr1met e luf.tës, pas nuk ka ku shkon. Rama tha se falja nuk mund të vijë direkt, por si pjesë e një marrëveshje mes dy shteteve, pasi historia ka treguar se në të tilla konfl1kte,...
Ish-ambasadorja e Kosovës në SHBA dhe nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku përmes një shkrimi të saj në Tëiter ka ngritur shqetësimin për prezencën e ambasadorit të Rusisë në Beograd, në afërsi të kufirit mes Kosovës dhe Serbisë. “Çfarë po bën ambasadori rus në Beograd duke patrulluar kufirin midis Kosovës...
Ministri serb i Mbrojtjes, Nebojsha Stefanovic vizitoi forcat ushtarake në Rashkë dhe Novi Pazar, që gjendet në kufi me Kosovën, e deklaroi se trupat serbe janë në gadishmëri të lartë në një kohë kur në veri të Kosovës tens1onet mbeten të larta dhe serbët që kundërshtojnë masën e reciprocitetit...
Presidentja Vjosa Osmani dhe ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, sot takuan kryeministrin e Holandës, Mark Rutte, të cilin e falënderuan për mbështetjen e Holandës në procesin e shtetndërtimit të vendit tonë. Siç theksohet në komunikatën nga Presidenca, Osmani ripërsëriti kërkesën për mbështetjen...
Tre helikopterë të ushtrisë serbe kanë fluturuar sot afër kufirit me Kosovën në Jarinjën, ndërsa tens1onet mes dy shteteve janë rritur gjatë orëve të fundit. Zëdhënësja e Nato, Oana Lungescu bën thirrje që Beogradi dhe Prishtina të tregojnë përmbajtje dhe të shmangin çfarëdo vendimi të një anshëm dhe të...
Është parandaluar disa vite më para ekzekùtimi i presidentit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Sipas “Vradini” Zeav u tentua ti bëhej atèntat në vitin 2018 disa muaj mas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës, me të cilën u zgjodh kontesti i emri, disa ditë para se Parlamenti i Shkupit...