Kryeministri Edi Rama mori pjesë sot në inaugurimin e Bulevardit të Ri të Tiranës, i cili gjatë fjalës së tij vlerësoi shpejtësinë dhe cilësinë e punimeve. “Sikur ky Bulevard të ndërtohej me ritmin që u fillua 4 vite më parë, do të duheshin 60 vite të arrihej këtu ku ka...
Kryeministri Edi Rama i ka dhënë fund çdo hamendësimi për kandidaturën e maxhorancës në zgjedhjet e ardhshme lokale. Ashtu siç edhe pritej ai ka konfirmuar Veliajn edhe për një mandat të dytë. Kryeministri Rama theksoi se bashkë me kryebashkiakun Veliaj në mandatin tjetër qeverisës do të behet shumë me tepër se...
Partia Socialiste nuk ka ndërmend të dorëzohet. Që pas ngritjes së komisionit hetimor për drogën dhe çështjen e Saimir Tahirit, në fokus të mazhorancës qëndron hetimi i lidhjeve të të ashtuquajturit “Eskobari i Ballkanit”, Klement Balili, me ish-ministra apo eksponentë të tjerë të Lëvizjes Socialiste për Integrim. Po ashtu,...
Prokuroria e Tiranës ka thelluar hetimet ndaj Partisë Demokratike dhe kreut të saj Lulzim Basha sa i takon lobimeve të dyshimta në SHBA. Pak muaj më parë nisi një hetim ndaj partisë kryesore në opozitë, pasi media vendase dhe të huaja nxorën në dritë një skandal tepër të madh....
Bashkimi me PD për një opozitë të fortë, i ka sjellë shumë dëme partisë së dytë opozitare, LSI. Pas braktisjes së disa këshilltarëve të LSI në disa qytete të Shqipërisë, LSI do të pësojë disa humbje edhe më të mëdha. Gjatë një kronike në media, u fol se tre deputetë të...
Sa trafikohen votat në zgjedhje parlamentare dhe më pas edhe në partitë politike? A ka të inkriminuar dhe të korruptuar në partitë politike dhe a duhet të përjashtohen ata? A do të ketë veting në politikë? Cili është identiteti dhe lidhja me të djathtën? Cila do të jetë e ardhmja...
Reagon Fatmir Xhafaj pas sulmit direkt të ish-ministrit Saimir Tahiri i cili tha se “pasardhësi i tij ia ka kaluar edhe Lulit edhe Saliut” me akuzat për policinë e kriminalizuar. Xhafaj tha se nuk ka asnjë koment për dorëheqjen e Tahirit si deputet por theksoi se nuk i heq asgjë...
Kryeministri Edi Rama aktualisht është duke mbajtur një fjalim para qytetarëve të Tiranës, teksa po flet për rëndësinë e platformës së bashkëqeverisjes. Rama edhe kësaj radhe shprehet se në qeverisjen që po i bëhet vendit, ka ende gjëra të cilat nuk shkojnë mirë. Teksa ka theksuar gjërat që mund të...
Kryeministri Edi Rama mbërriti sot përkrah kryebashkiakut Erion Veliaj në Bulevardin e Ri të Tiranës, ku qeveria prezantoi disa projekte me peshë, sidomos për sa i takon infrastrukturës rrugore dhe asaj hekurudhore në vend. Në këtë mënyrë, bien poshtë zërat, sipas të cilave mes kryeministrit dhe qytetarit të parë të...
Ish i përndjekuri politik në kohën e regjimit komunist Kujtim Çekani, ka treguar bisedën që ka pasur me deputetin demokrat Flamur Noka pasi ky i fundit e kishte telefonuar për t’i kërkuar që ta mbështeste në debatin e hapur me ish kreun e PD-së në Kukës Ibsen Elezi. Përmes një...