Në pjesën më të madhe të botës, unaza e martesës mbahet në gishtin e katërt të dorës së majtë. Por a e keni pyetur ndonjëherë veten përse? Apo nga ka ardhur kjo traditë? Në fakt gjithçka nisi përpara se mjekësia shkencore të zbulonte sesi funksionon sistemi i qarkullimit të...
Ai është 24 vjeç dhe festoi me Rihannan dhe Bella Hadid. Ai shikon lojërat e basketbollit me Yao Ming. Eric Tse, i cili u diplomua kohët e fundit në shkollën prestigjioze Wharton të Financave të Universitetit të Pensilvanisë, iu dhuruan rreth 3.88 miliardë dollarë nga aksionet e kompanisë së familjes...
Rrëfimi i këtij mjeku zbulon çdo gjë Puna e tyre është e rëndë. Para shumë vjetësh, kam qenë kujdestar më shumë se 24 orë. Kam bërë operacione urgjente dhe kam pasur shumë e shumë pacientë – fillon tregimin një kirurg në rrjetin social. – Ishin ato operacione urgjente dhe secila...
Studimi i kryer nga prodhuesi i të brendshmeve Tommy John, i ka shokuar të gjithë. Së fundmi ai ka treguar se 45 për qind e njerëzve të studiuar kishin veshur të njëjtat të brendshme për dy ose më shumë ditë. Ndërsa 13 për qind prej tyre e kanë pranuar se...
Festat janë koha ideale për të reflektuar. Çfarë kemi bërë mirë dhe çfarë mund të përpiqemi të bëjmë më mirë? Për të ndihmuar veten për të arritur qëllimet tuaja ju rekomandojmë të lexoni traditat që shumë kultura të ndryshme i ndjekin. 1. Mbajini paratë...
Nga piramidat e nën-detit deri te retë gjashtëkëndore dhe bazat e alienëve, shkencëtarët dhe teoricienët kanë krijuar çdo skenar të imagjinueshëm gjatë viteve për të shpjeguar zhdukjet misterioze në trekëndëshin e Bermudës. Rajoni, i cili mbulon një pjesë të detit midis Floridas, Puerto Rikos dhe Bermudës, mendohet të ketë marrë...
Francesco Pettiti, një 22-vjeçar nga Milano ka udhëtuar deri më tani nga njëri cep i globit në tjetrin. ai punon për kompaninë e astronautit të famshëm kanadez, Chris Hadfield. Ai punon sot me djalin e Hadfield, në Rare Earth, duke prodhuar një seri dokumentarësh, një prej tyre edhe për Shqipërinë. I...
Dashuria nuk është gjithmonë e lehtë për t’u kuptuar, edhe kur bëhet fjalë për ndjenjat e tua. Por ka edhe spekulime intriguese që me shumë gjasa na ndihmojnë që t’i shohim gjërat e zakonshme nga një tjetër perspektivë. Pra, pse njerëzit e zgjuar e kanë aq të vështirë të bien në...
A keni qenë ndonjëherë kurioz për mënyrën se si foshnja zhvillohet kaq shpejt dhe plotësisht në barkun e nënës? Epo, kjo video e pabesueshme e tregon të gjithë procesin në më pak se 5 minuta. Videoja është marrë përmes një dritareje të kompjuterizuar, të shpejtë dhe shumë të saktë që...
Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e vezës zakonisht varet nga ngjyra e pulës. Me fjalë të tjera, pula të bardha bëjnë vezë me guaska të bardha dhe pulat me pupla të kafe bëjnë vezë me guaska kafe. Por ka edhe përjashtime nga...