Vendndodhja e kopsave të burrave është e ndryshme me atë të grave. Edhe pse ndoshta nuk i keni dhënë shumë interes, arsyeja pse janë në kahe të kundërta është vërtetë interesante. Matt Lauer dhe Savannah Guthrie kanë shpjeguar arsyen gjatë emisionit “What’s Trending”. Sipas tyre, stilet e ndryshme të këmishave...
Një gjyshe 87-vjecare ndërtoi një shtëpi me shishe. 87 -vjeçarja nga El Salvadori humbi shtëpinë e saj kur u shkatërrua nga një tërmet. Kështu që ajo vendosi të ndërtonte një tjetër. Por jo në mënyrën e zakonshme. Maria-Ponçe 87-vjeçare kishte idenë për ta bërë atë nga shishet. Për shtatë muaj...
Më 23 korrik të vitit 90 në Aleksandri, provincë romake, Egjipt – lindi Klaudius Ptolemy (Ptolemeu), astrolog, muzikolog, matematicien, shkrimtar dhe gjeograf. Prejardhja e saktë e tij nuk dihet. Disa thonë se ishte romak, të tjerë thonë, helen, por nisur nga emri ‘Ptolemy’, ai mund të ketë qenë me prejardhje...
Një studim i ri ka arritur në përfundimin se të harrosh nuk është diçka anormale, madje tregon që jemi më të zgjuar se të tjerët. Kërkimet nga një profesor në Universitetin e Torontos, dalin në përfundimin se qëllimi i memories nuk është që të transmetojë informacione të sakta me kalimin...
Keni pyetur ndonjëherë se pse disa vezë janë të bardha dhe disa kafe? Ngjyra e vezës zakonisht varet nga ngjyra e pulës. Me fjalë të tjera, pula të bardha bëjnë vezë me guaska të bardha dhe pulat me pupla të kafe bëjnë vezë me guaska kafe. Por ka edhe përjashtime nga...
Në shkallë globale, konsumi mesatar i konsumit të mishit për çdo banor është rritur me rreth 20 kg që nga viti 1961, ku një person konsumon mesatarisht rreth 43 kg mish në vitin 2014, sipas të dhënave të OKB-së. Europianët dhe amerikanët e veriut konsumonin shumë më tepër se kjo,...
Në të gjitha dasmat e trevave shqiptare pëlqehet e njëjta muzikë, por traditat janë të ndryshme. Organizatori i dasmave Elton Mehaj, i ftuar në “Why Not” nga Roza Lati ka zbuluar se sa të larta janë shpenzimet në Kërçovë, një vend i Maqedonisë me pjesën më të madhe të...
Zjarrfikësit amerikanë, do të fshiheshin në rrënojat e Kullave Binjake, pak orë pas sulmeve të 11 Shtatorit 2001, në mënyrë që qentë të mund të gjenin “të mbijetuar”. Gjetja e vazhdueshme e trupave të pajetë po u shkaktonte shumë stres qenve, pasi ata mendonin se po dështonin në detyrën...
Bibla, siç e dimë të gjithë, është teksti i shenjtë i fesë hebraike dhe asaj të krishterë. Edhe ajo fsheh kuriozitete dhe informacione, dhe në këtë rast, po zbulojmë dhjetë prej tyre. 1-Në asnjë pjesë nuk është shkruajtur që Adami dhe Eva hëngrën një mollë. Po të lexosh kapitullin e...
Ka njerëz nga e gjithë bota që besojnë në bestytni. Kemi dëgjuar e parë tradita të ndryshme që respektohen dhe mendohet se sjellin fat. Por tradita më të pazakonta se këto që do t’iu paraqesim më poshtë nuk besoj të keni dëgjuar. 1.Konsumimi i rrushit në Spanjë Në Spanjë njerëzit duhet...