Eshtë ndarë nga jeta sot regjisori i njohur Gjergj Xhuvani, në moshën 56-vjeçare. Pas një sëmundjeje të rëndë, Gjergji ndërroi jetë sot në një spital në Romë. I njohur për krijimtarinë e tij kinematografike, këtë vit pritej dhe premiera e filmit të tij të ri ‘Liqeni im’. Gjergj Xhuvani është një...
Ikona të skenës teatrore dhe kinematografike shqiptare, Robert Ndrenika, Luftar Paja, Reshat Arbana, Pëllumb Kulla, Ndriccim Xhepa, Zamira Kita, Kastriot Çaushi, Alfred Trebicka e shumë të tjerë janë shprehur qartë në mbështetje të ndërtimit të një teatri të ri. Ndërsa sot disa artistë të angazhuar në Partinë Demokratike dhe...
Zëdhënësja e qeverisë, Elisa Spiropali ka publikuar në rrjetin e saj Facebook një foto me shkrimtarin e madh të letërsisë shqiptare Ismail Kadare dhe bashkëshorten e tij Helena Kadare. "Me një Gjeni si Ky dhe një Zonjë si Kjo, asnjë mundim nuk është i kotë, asnjë lodhje nuk është e...
Teksa ditët e fundit debati publik për Luftën Nacional Çlirimtare është intensifikuar ndjeshëm, vlen të kujtohen këshillat e mençura të shkrimtarit të madh Dritëro Agolli. Në një intervistë të radhë të vitit 1993, Agolli e konsideron këtë ngjarje historike si të “shenjtë mbi të shenjtat” ku kritikon individët që tentojnë...
Të ftuar dje tek "Rudina" ishin dy gazetarë të njohur që kanë zgjedhur të jenë edhe bashkëshortë në jetë, Esiona Konomi dhe Armand Bajrami. Çifti treguan historinë e tyre të dashurisë që nisi në universitet dhe përfundoi me martesë. "Kemi qenë në Master kur jemi njohur. Kontakti i parë ka...
Mëngjesi i sotëm në studion e emisionit "Rreze Dielli" në Report Tv është përfshirë nga debati, kjo pas anoncimit të një inserti ku kryeministri Rama ishte shprehur se Teatri i Kukullave është një karakatinë që na turpëron përpara fëmijëve tanë e se uronte dhe besonte që deri në fund...
Studiuesi, poeti shkrimtari dhe publicisti Novruz Xh.Shehu, i ndarë nga jeta në nëntor të vitit 2016, ishte një zë i veçantë sidomos në fushën e studimeve dhe në poezi. Në mungesë të tij, dje familja dhe miqtë e afërt e kujtuan në 70-vjetorin e tij të lindjes....
Gjithmonë kam ndjerë që jeta është më e mirë pas dyzet vjeç. E rrëfej që e kam kam konsideruar demagogji këtë deklaratë, sikur thuhej për të ngushëlluar ata që po i afoheshin moshës. Edhe sot, kam sigurinë absolute të kësaj të vërtete dhe pyes veten nëse do të ketë...
Ministrja e Kulturës ende në detyrë Mirela Kumbaro, me anë të një fotoje ka treguar vendimin e fundit që ajo ka marrë në krye të postit. Bëhet fjalë për krijimin e Qendrës Kombëtare të Leximit të Librit, vendim për të cilin Kumbaro shkruan se është krenare. “Faleminderit skuadrës së Kulturës që...
Grua ma ke nxirë jetën dhe jetën ta kam nxirë, Jemi sharë në dritë dhe jemi puthur në errësirë, Kemi vendosur të ndahemi dhe kemi thënë; e po mirë! Dhe prapë jemi puthur ashtu si për lamtumirë. Kemi gënjyer njeri-tjetrin, kemi bërtitur s’të dua, Kemi pështyrë mbi proverbin që qënkeshim mish e thua, Kemi mburrur...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com