Të ftuar dje tek "Rudina" ishin dy gazetarë të njohur që kanë zgjedhur të jenë edhe bashkëshortë në jetë, Esiona Konomi dhe Armand Bajrami. Çifti treguan historinë e tyre të dashurisë që nisi në universitet dhe përfundoi me martesë. "Kemi qenë në Master kur jemi njohur. Kontakti i parë ka...
Jo të gjithë e njohin historinë e shkrimtarit Dritëro Agolli dhe dashurinë e tij me gruan para Sadijes, rusen e bukur Nina. Agolli ishte një nga ata student që u dërguan nga shteti me bursë për të studiuar në Shën Petërburg (në atë kohë kur Bashkimi Sovjetik ishte pjesë e...
Mbrëmjen e sotme është duke u zhvilluar në teatrin 'Migjeni' një ceremoni për 70-vjetorin e këtij të fundit. Pjesëmarrës kanë qenë shumë figura të njohura të skenës shqiptare. Mes tyre e ka marrë fjalën aktorja e nderuar Tinka Kurti, e cila ka kujtuar kolegët e saj që nuk jetojnë më. Mes...
Kur flasim për Festën e Pashkëve si zakonisht tani jemi mësuar të mendojmë si një ndër festat më të rëndësishme të fesë së krishterë (katolike, ortodokse, protestante, etj.). Por kjo festë e ka origjinën edhe më të lashtë, pra, para se të ekzistonte besimi i krishterë, Pashkët ishin festë...
Nga Petrit Ruka. Grua ma ke nxirë jetën dhe jetën ta kam nxirë, Jemi sharë në dritë dhe jemi puthur në errësirë, Kemi vendosur të ndahemi dhe kemi thënë; e po mirë! Dhe prapë jemi puthur ashtu si për lamtumirë. Kemi gënjyer njeri-tjetrin, kemi bërtitur s’të dua, Kemi pështyrë mbi proverbin që qënkeshim mish e...
Ismail Kadare reagon për ndarjen nga jeta të kolegut të tij, shkrimtarit të njohur Fatos Arapi. Shkrimtari dha frymën e fundit ditën e djeshme në moshën 89-vjeçare. Përmes një mesazhi Kadare shprehet se letërsia shqipe i ka gjithmonë e më të vështira humbjet e tjera, të dhimbshme si kjo e...
Apartamenti dykatësh në New York, në pronësi të ish-liderit jugosllav, do të shitet me vlerë prej 12.1 milionë dollarë, ndërsa paratë nga shitja do të ndahen mes vendeve të ish-Jugosllavisë, ka bërë të ditur Ministria e Punëve të Jashtme të Serbisë. Apartamenti i cili ka gjashtë dhoma gjumi dhe katër...
Në një zonë të pasur bujqësore, në afërsi të qytetit të Korçës, në Shqipërinë juglindore, gjatë punës së ndërtimit të një gazsjellësi nga Shqipëria për në Itali, punëtorët janë befasuar nga zbulimi i një qendre antike të mbushur me thesare që datojnë që nga koha e Neolitit. Ky zbulim, sipas...
Pak ditë më parë me anë të një postimi në rrjete sociale, Ardit Gjebrea shtoi dyshimet se do t’i rikthehet muzikës. Ai ka publikuar shpesh foto duke punuar në studio, por nuk e ka zbuluar se për çfarë bëhej fjalë konkretisht. Megjithatë ditën e sotme gjatë rubrikës ‘Ka një mesazh...
Ikona të skenës teatrore dhe kinematografike shqiptare, Robert Ndrenika, Luftar Paja, Reshat Arbana, Pëllumb Kulla, Ndriccim Xhepa, Zamira Kita, Kastriot Çaushi, Alfred Trebicka e shumë të tjerë janë shprehur qartë në mbështetje të ndërtimit të një teatri të ri. Ndërsa sot disa artistë të angazhuar në Partinë Demokratike dhe...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com