Lot dhe gëzim në dhjetorin e vitit të kaluar. Zef Deda, aktor i humorit shkodran I bën një surprizë shumë të këndshme kolegut të tij, të madhit Gëzim Kruja, ndarë nga jeta mëngjesin e sotëm pas një sëmun dje të rëndëZef Deda, shoqëruar edhe nga kamera e një prej...
Busti i heroit kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur në Parma të Italisë nga Komuniteti Shqiptar. Si pjesë e edicionit të 13-të të muajit të Kulturës Shqiptare i organizuar nga shoqata "Scanderbeg" në Parma, në parkun "Eunice Kennedy" u vendos një monument kushtuar Gjergj Kastriot Skënderbeut. Nisma, e promovuar dhe...
Mbrëmjen e sotme është duke u zhvilluar në teatrin 'Migjeni' një ceremoni për 70-vjetorin e këtij të fundit. Pjesëmarrës kanë qenë shumë figura të njohura të skenës shqiptare. Mes tyre e ka marrë fjalën aktorja e nderuar Tinka Kurti, e cila ka kujtuar kolegët e saj që nuk jetojnë më. Mes...
Bashkia e Lezhës sot ka marrë vendim që të restaurohet shtëpia e At Gjergj Fishtës, politikanit dhe atdhetarit të shquar të kombit shqiptar. Ky vendim ka ardhur sot kur Fishta ka përvjetorin e 148-të të lindjes së tij. “Më në fund, mbërriti lajmi i shumëpritur nga unë dhe të gjithë atdhetarët...
Përkujtohet me një aktivitet në Lezhë, 148 vjetori i lindjes së poetit ‘At Gjergj Fishta, ku morën pjesë autoritete të shumta vendore e qendrore, studiues, historianë, shkrimtarë dhe qytetarë të Lezhës. Në ditën e lindjes së poetit, kryefjalë ishte sërish banesa e rrënuar dhe e lënë në harresë...
Shkrimtari i njohur Ismail Kadare ka fituar çmimin Ndërkombëtar të Letërsisë Neustadt, që njihet edhe si Nobeli Amerikan. Ky është një çmim 50,000 dollarë amerikanë që i jepet çdo dy vjet një poeti, romancieri ose dramaturgu Finalistët për këtë çmim ishin Emmanuel Carrere (Francë), Jorie Graham (Shtetet e Bashkuara), Jessica...
Filmat shqiptarë ishin në qendër të vëmendjes... Filmi “Delegacioni“ nga regjisori shqiptar Bujar Alimani mori çmimin e filmit më të mirë në edicionin e 5-të të Festivalit të Filmit Seanema, të mbajtur në Ulqin të Malit të Zi. Bashkëpunimi francezo- shqiptar "The Van", me regji nga Erenik Beqiri, fitoi çmimin e...
Eshtë ndarë nga jeta sot regjisori i njohur Gjergj Xhuvani, në moshën 56-vjeçare. Pas një sëmundjeje të rëndë, Gjergji ndërroi jetë sot në një spital në Romë. I njohur për krijimtarinë e tij kinematografike, këtë vit pritej dhe premiera e filmit të tij të ri ‘Liqeni im’. Gjergj Xhuvani është një...
Ikona të skenës teatrore dhe kinematografike shqiptare, Robert Ndrenika, Luftar Paja, Reshat Arbana, Pëllumb Kulla, Ndriccim Xhepa, Zamira Kita, Kastriot Çaushi, Alfred Trebicka e shumë të tjerë janë shprehur qartë në mbështetje të ndërtimit të një teatri të ri. Ndërsa sot disa artistë të angazhuar në Partinë Demokratike dhe...
Zëdhënësja e qeverisë, Elisa Spiropali ka publikuar në rrjetin e saj Facebook një foto me shkrimtarin e madh të letërsisë shqiptare Ismail Kadare dhe bashkëshorten e tij Helena Kadare. "Me një Gjeni si Ky dhe një Zonjë si Kjo, asnjë mundim nuk është i kotë, asnjë lodhje nuk është e...