Është kryesisht pozitiv raporti për Shqipërinë, hartuar dhe publikuar dje nga ana e Direktoratit Ekonomiko-Financiar të Komisionit Evropian lidhur me zhvillimet e fundit ekonomike. Raporti analizon të gjitha vendet candidate apo në process integrimi drejt Bashkimit Evropian dhe merr për bazë kryesisht shifrat e fundit të vitit të kaluar,...
Partia Demokratike do të mbledh nesër Kuvendin Kombëtar. Ashtu siç u tha edhe më përpara, PD do të diskutojë në mbledhjen e nesërme statutin e ri. Statut që ka nxitur një përçarje akoma më të madhe brenda Partisë Demokratike. Kjo për faktin se ndonëse u mendua se ndryshimet e...
Policia e Tiranës ka zhvilluar një aksion mëngjesin e sotëm për kapjen e autorëve të dyshuar të grabitjes në Kamëz me pasojë vrasjen. Burime policore thonë për tvklan.al se të dyshuarit janë dy të rinj me origjinë nga Burreli. Sipas të njëjtave burime, është ndaluar një person i dyshuar si...
Vijon Eksodi ne PD, vetem nje vit para zgjedhjeve per pushtetin vendor, dhe nje dite para mbledhjes se Kuvendit Kombetar te demokrateve te thirrur nga kreu i PD Lulzim Basha. Anëtari i Kryesisë në Partinë Demokratike largohet nga kjo parti. Bëhet fjalë për Arben Skënderin i cili thotë se në...
Zbatimi i ligjit të Vetingut, krahas përjashtimit nga sistemit i drejtësisë të gjyqtarëve dhe prokurorëve më njollë, po nxjerrë zbuluar ish-funksionarët e përfshirë në mekanizimin disavjeçar të mbrojtjes së pasurive të paligjshme të njerëzve të drejtësisë dhe politikës në Shqipëri. Fatos Lulo, i shkarkuar si anëtar i Gjykatës Kushtetuese për...
Një takim historik u zhvillua midis dy liderve Korean, Kim Jong Un zhvilloi një vizitë zyrtare në Korenë e Jugut ku u takua me presidentin Moon Jae-in. Në një moment historik për të dy vendet, liderët shtrënguan duart në të dy anët e kufirit. Takimi u zhvillua në Shtëpinë e Paqes...
Në një intervistë për “Channel One”, Monika Kryemadhi ka folur rreth 10 muajve të saj në krye të LSI. Ndër të tjera, Kryemadhi është shprehur se gjatë kohës që Edi Rama flet në Kuvend, deputetët e opozitës, përgjithësisht nuk rri ta dëgjojë. “Kur flet Rama ne nuk jemi në sallë, sepse...
Mbrëmjen e djeshme Kamza u trondit nga një vrasje e kryer në një dyqan të vogël, ku dy persona tentuan ta grabisnin. Nga kjo ngjarje mbeti viktimë pronari Agim Buci, ndërsa u plagos e shoqja, Merita. Në një rrëfim të shkurtër për Express 44-vjecarja thotë se gjithçka ndodhi kur bashkë...
“Gjermania nuk ka kushte shtesë për Shqipërinë për hapjen e negociatave, ndërsa vendimin do ta marrë në javët në vazhdim. Atmosfera në Berlin është pozitive. Nuk kemi pasur objektiv që të marrim ‘PO’ publike të Merkel apo të Gjermanisë gjatë kësaj vizite, pasi vetëm ata që nuk e kanë...
Një 23-vjeçar shqiptar është ekzekutuar gjatë orëve të natës së të mërkurës në sheshin e lagjes “Exarchia” të kryeqytetit të Greqisë, Athinë. Sipas policisë, viktima është Mihal Kapurani nga Korça. Burime policore thanë se viktima u sulmua nga agresorët në sheshin e lagjes, pas një konflikti që pati mes tij...