Pas bllokimit të lejeve të ndërtimit në qarqet e prekura nga tërmeti, duke pranuar aplikime vetëm për rindërtim, qeveria ka miratuar sot edhe procedurën e përshpejtuar. Në vendim theksohet se bashkitë vendosin me procedurë të përshpejtuar brenda 5 ditëve për pajisjen me leje ndërtimi, për ndërtimin, riparimin apo restaurimin...
Ndyshime në rang zëvendësministrash në qeveri, largohet zëvendës-ministri i MASR, emërohen dy të tjerë. Redi Shtino është liruar nga detyra e zv.ministrit të Arsimit, Sportit të Rinisë, ndërsa janë emëruar dy zv.ministra të rinj. Bëhet fjalë për pedagogun e ekonomisë Oltion Rrumbullaku dhe Nina Guga, ish-drejtoresha e gjimnazit "Qemal Stafa"...
Kryeministri Edi Rama ka vizituar sot familjen e Preçi që humbi djalin, Kristjanin 25-vjeçar, nga tërmeti i 26 nëntorit në Thumanë. Rama thotë se familja tashmë është zhvendosur në Bathore, Kamëz, e teksa hyri për t’i takuar iu drejtua duke i pyetur se “si duket shtëpia e re”. Mirëpo fjalët e...
Kryeministri Edi Rama ka vizituar sot banorët në Laç të prekur nga tërmeti, ndërsa ka parë nga afër situatën. Teksa dëgjoi shqetësimet e banorëve, Rama bëri premtimin publik se brenda vitit që vjen shumica e banorëve të prekur nga tërmeti do të kenë shtëpitë e tyre të reja. Banorët kanë...
Kryeministri Edi Ramai ishte ditën e sotme në Laç, ku takoi banorët që banesat e tyre u janë prishur për shkak të tërmetit të 26 nëntorit. Kreu i qeverisë i ka siguruar banorët se të gjitha banesat që janë shpallur të pabanueshme do të prishen, e do të ndërtohen nga...
Pas tërmetit shkatërrues të 26 janarit, qeveria ka marrë vendimin për të pezulluar lejet e ndërtimit në zonat e prekura nga termeti, konkretisht në Tiranë, Durrës dhe Lezhë. “Bazuar në kërkesën e disa bashkive të prekura nga dëmet e tërmetit të datës 26.11., si dhe në kuadër të shpalljes së...
Shqipëria është vlerësuar nga Komisioni Europian si e para në rajon për Qeverisjen Elektronike në 2019. Lajmin e ka bërë publik kryeministri Rama i cili ka shpërndarë edhe një foto të grafikut të 36-vendeve që aplikojnë E Qeverisjen. "MIRËMËNGJES dhe me këtë vlerësim të Shqipërisë nga Komisioni Europian për...
Bilanci i gjendjes aktuale dhe verifikimet e bëra pas dëmtimeve që ndodhën nga tërmeti i 26 Nëntorit Etjen Xhafaj – Përfaqësues i Komitetit Ndërministror për Emergjencat Civile, për Qarkun Lezhë Mirëmbrëma, sot në qarkun e Lezhës kemi vijuar me shpërndarjen e pakove me ushqime dhe ndihma për 225 çadra, të cilat janë...
Kryeministri Edi Rama ishte mbrëmjen e sotme në familjen Greku me origjinë nga Thumana që është akomoduar te banesat sociale në Shkozë pas tragj.edisë ku humbi tre anëtarë të familjes. Kreu i qeverisë u njoh me gjendjen e familjes duke i kërkuar kryebashkiakut Veliaj që t'u plotësojë cdo nevojë....
Qeveria me një vendim të posaçëm ka vendosur që asnjë shpërblim për punonjësit e administratës të mos jepet në fundviti. Vendimi i marrë më 6 dhjetor parashikon ndalimin e përdorimit të fondit të posaçëm, rezervë të institucioneve ku parashikohet edhe organizimi i aktivitetet kulturore apo i shpërblimeve. “Pika 9, e vendimit...