Kryeministri i vendit, Edi Rama, ka mbledhur ministrat në Radhimë të Vlorës për të bërë një rezyme të sezonit turistik 2018. Rama ishte i shoqëruar nga ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë, Damian Gjiknuri dhe ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi...
30 Qershori ishte një rikonfirmim i qartë për Partinë Socialiste edhe pse opozita nuk mori pjesë duke i bojkotuar. Shqiptarja.com sjell një analizë në shifra zyrtare të zgjedhjeve lokale dhe parlamentare në Shqipëri nga viti 2013 kur në pushtet erdhi PS-ja duke rrëzuar Berishën pas tetë viteve në krye...
Nga Erjon Braçe Lajmi i madh dhe i vjetër; Ai dhe ajo, Lylzim Basha dhe Monika Kryemadhi, Do të bllokojnë rrugët sot! Jo me nje, por dy ore! Dakord, titulli dhe lajmi kane nje te vertete: Nuk eshte populli qe po bllokon rruget, anormale kjo ne nje revolte por, jane anetaret e dy partive dhe 5 kryetare...
Zëdhënësi i Presidentit të Republikës, Tedi Blushi ka reaguar këtë të shtunë në lidhje me propozimin për emërimin e gjeneralit Sandër Lleshaj si Ministër i Brendshëm. Blushi ka bërë të ditur se President Ilir Meta ka nisur tashmë procesin e bashkëpunimit me institucionet përgjegjëse për të marrë përgjigje të qarta,...
Basha dhe Monika deklaruan se sot do të ishin në shesh qindar mijëra qytetarë. Mirëpo në nxorrëm videon me dron ku dukej qartë pjesëmarrja e cila ishte modeste. Por, për të gjithë skeptikët që dyshojnë për momentin që është bërë videoja me dron, po ju sjellim videon gjatë momentit kur fliste...
Nga Geri Kokalari Veprimtari shqiptaro-amerikan, Geri Kokalari, ka dhënë një intervistë për gazetën Dita, ku flet për zhvillimet e fundit në Shqipëri. “Më vjen keq për ata që janë mashtruar në ndjekjen e këtyre shejtanëve, sepse po aq sa kushdo, ata janë përgjegjës për gjendjen në Shqipëri. Siç thotë proverbi i...
Nga Myslim Pasha/ Sali Berisha që nga viti 2009 e këndej s’iu nda së mbrojturi Marrëveshjen e parë për delimitimin e detit me Greqinë, me të gjithë përkushtimin e tij për ta larguar e për ta mbuluar, atë Pakt Pushtimi Marrëveshja ishte përgatitur në mënyrë të shpejtë e të fshehtë,...
15 shtatori është Dita Ndërkombëtare e Demokracisë. Dikur ishte ditë me simbolikë të madhe, frymëzuese dhe reflektuese. Tani “demokracia“ nuk është shumë në modë dhe modelet autoritariste dhe populistët po dominojnë ligjërimin politik dhe shumë prej shteteve demokratike.Me përjashtim të pjesës më të madhe të Evropës, ca vende në...
Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish sot në lidhje me protestën e studentëve, dhe paqartësinë për pagesën e tarifave. Në një postim në mediat sociale Rama shkruan se deri vonë ka shkëmbyer mesazhe me student të ndryshëm, dhe shton se mjafton një klik për të parë në fletoren zyrtare VKM-në...
Deputeti i Partisë Socialiste, Paulin Stërkaj, po kalon një provë të vështirë shëndetësore. Lajmin e hidhur e ka dhënë vetë kryeministri Edi Rama, përmes një statusi në ‘Tëitter’. Kreu i qeverisë lutet që deputeti Stërkaj ta përballojë si kampion këtë provë të vështirë pas një befasie shëndetësore. Sipas Ramës, socialistët...