Ndryshime ne kabinetin qeveritar te Rames, ne rang zevendesministrash. Nje dite pasi zevendesministri i Financave dhe Ekonomisë, Elton Haxhi dha doreheqjen, qeveria ka miratuar lirimin e tij nga detyra e bashke me te ka firmosur emerimin e dy personave te tjere. Gazeta Panorama Menu Refresh Kthehu Ndryshime në Qeveri, Rama...
Paraditën e sotme, ambasadorja e SHBA, Yuri Kim u takua me kryeministrin e vendit, Edi Rama, në kryeministri. Me anë të një njoftimi zyrtar, Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka deklaruar se mbështet sundimin e ligjit në Shqipëri. Ambasada e SHBA shkruan se SPAK duhet të ketë...
Operacioni “Forca e Ligjit’ ka zbuluar pasuri e prona në vlera miliona euro, të Lulzim Berishës, ish-kreut të bandës së Durrësit, një pjesë e konsiderueshme e të cilave janë edhe në emër të familjarëve të tij dhe personave të tretë të cilët dyshohet se mund të mos i justifikojnë...
Mazhoranca e ka gjetur zgjidhjen për të shmangur bllokimin e betimit të magjistratëve te Presidenti. Parlamenti pas një seance të gjatë votoi mbrëmjen e sotme ndryshimet ligjore për mënyrën se si do të betohen anëtarët e Gjykatës Kushtetuese dhe Kryeprokurori. Kujtojmë se kjo lëvizje erdhi pas ngërçit që përfshiu presidencën dhe...
Arben Ahmetaj, ministri i rindërtimit ka publikuar ditën e sotme në mbledhjen e katërt të Komunitetit të Ndërtimit, modelet e shtëpive që do të ndërtohen të të prekurve nga tërmeti. Ahmetaj tha se ka elementë anti-sizmike dhe do jenë e modelit 1+1 apo 2+1. "Procesin e marrjeve zyrtarisht të...
Në mbledhjen e katërt të Komitetit Kombëtar të Rindërtimit pas tërmetit të 26 nëntorit, kryeministri Edi Rama u ka bërë thirrje qytetarëve të prekur nga dëmet e shkaktuara dhe në pritje të banesave të tyre të reja të bëjnë durim sepse projektet duan kohë. Në fjalën e tij, kryeministri garantoi...
Luf.ta që kishte nisur mes dy fiseve të njohura në Tropojë kishte ekspozuar në k0nflìkt edhe deputetin demokrat Azem Hajdari. Haklajt dyshonin se ai ishte i implikuar në vr.asjen e Shkëlqimit në Qafë Luzhë. Në 5 Qershor të atij viti, Hajdari udhëton drejt Bajram Currit me Pjetër Arbnorin dhe Jozefina...
Gjatë një aktiviteti me rastin 100 vjetorit të themelimit të Tiranës si kryeqytet i Shqipërisë, kryeministri Edi Rama tregoi edhe disa histori me të huaj dhe shqiptarë dhe sigurisht që lidhen me qytetin për të cilin po fliste. Rama kujtoi se pak vite më parë, një i huaj kishte ardhur...
Togeri i Forcave të Armatosura, Bledar Ndoja renditet i pari, si oficeri më i mirë ndërkombëtar në përfundim të Kursit të Kapitenit të Karrierës në Fort Benning të SHBA, përkrah 142 kolegëve nga e gjithë bota. "Një super lajm vjen përtej oqeanit!", e quan ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka, e...
Pas krijimit të SPAK, ende po vijon puna për testimin e 18 kandidatëve për kreun e Byrosë Kombëtare të Hetimit, e cila do njihet ndryshe si “FBI-ja” shqiptare. Pas testimit fizik, kandidatët po i nënshtrohen testimit me shkrim. Një pjesë e testit është krijimi i një eseje me fakte...