A keni probleme me gjumin? Epo nuk jeni i vetmi! Ju mund të keni provuar teknika të ndryshme të frymëmarrjes, të cilat thuhet të ndihmojnë që të bini në gjumë më shpejt. Por është një tjetër mënyrë e shpejtë që mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë – i kushtoni vëmendje...
Kur fëmija tregon diçka, të rritur, prindër, dëgjojeni me kujdes, pasi më shumë po pyet sesa po tregon. Fëmija 5 vjeç nuk di ende të bëjë pyetje, për këtë arsye ai përdor të vetmen mënyrë që di, të tregojë. Fëmija përdor të njëjtat mënyra që përdorin prindërit me të. Prindërit...
“Njerëzit që nuk arrijnë të ndjekin ritmin e trupit të trupit të tyre kanë më shumë mundësi që të kenë depresion dhe probleme të shëndetit mendor,” thotë studimi që anketoi 91 mijë njerëz në Angli. Ata që janë më pak aktivë gjatë ditës dhe më aktivë ose të shqetësuar gjatë...
Dita nisi me diell te mire, por beni kujdes, mos e hiqni cadren nga canta. Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit parashikon nje dite me reshje, jo shume te favorshme per ata qe kane plane te levizin. Sot priten reshje të dobëta në të gjithë territorin por ato do...
Lajmi se uthulla është e shkëlqyer për shëndetin ka marrë dhenë, por ky produkt të befason çdo ditë. Kur vjen puna tek uthulla, ka gjithmonë një dilemë e cila ka të bëjë kryesisht me kohën kur uthulla duhet pirë. Shumë njerëz rekomandojnë pirjen e uthullës në mëngjes, mundësisht me stomak...
Ata që flenë vonë mund ta paguajnë një ‘çmim’ kur është fjala për shëndetin dhe jetëgjatësinë e tyre. Personat të cilët qëndrojnë zgjuar deri vonë dhe kanë probleme të zgjohen në mëngjes, kanë 10 për qind shance më të larta të rrezikut për të vdekur më herët sesa ata...
Jeni aty, duke shikuar engjëllin tuaj të vogël në shesh lojërash, duke menduar sa të bekuar jeni që e keni. Papritmas, ngrit dorën e tij të vogël me grushtin e përgatitur – dhe e godet një fëmijë tjetër drejt në hundë. Sa do shokuese që ju duket (dhe prindërve tjerë...
Ekspertët e shëndetësisë japin alarmin që duhet të kemi kujdes me telefonin, nuk duhet ta mbajmë nën jastëk, nuk duhet që të bëjmë telefonata të gjata. Ekspertët deklarojnë se të flesh me telefonin afër shkakton kancer dhe infertilitet. Njerëzit po paralajmërohen të mbajnë telefonat e tyre celularë në distancë për...
Le të ballafaqohemi me faktin se shumica prej nesh nuk bëjnë miliona, pasi mendojmë se është shumë e vështirë që të bëhemi të pasur nëse nuk trashëgojmë ndonjë pasuri apo fitojmë llotarinë. Megjithatë, njerëzit e suksesshëm nuk e ndërtuan pasurinë e tyre brenda natës apo nga rastësia. Në këtë artikull...
Janë të shumtë personat të cilët nuk e nisin dot ditën pa një kafe. Ka nga ata të cilët e preferojnë shumë të ëmbël, por edhe nga ata që shkojnë në ekstrem dhe e konsumojnë shqeto. Sipas një studimi austriak, preferenca e kafesë ka lidhje me karakteristika të caktuara psikologjike...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com