Të gjithë dëshirojmë të dimë nëse e kemi kaluar apo jo Covid-19, madje shumë prej nesh dyshojmë se e kemi kaluar për shkak të një gripi apo simptome që kemi pasur gjatë këtyre muajve. Një doktor i sëmundjeve infektive në Universitetin e Utah, Adam Spivak, është shprehur se kushdo që...
Limoni është një nga aleatët më të mirë të njeriut. Shtyllat kryesore të misionit për rënien nga pesha janë: ushqyerja e shëndetshme dhe aktiviteti fizik. Nëpërmjet tyre, rënia nga pesha është e shëndetshme dhe nuk shkakton dëme të forta në organizëm. Limoni është një nga aleatët më të mirë të njeriut për...
Baret dhe restorantet janë pothuaj të pashmangshme. Duke filluar që te kafeja e mëngjesit, një pushim dreke, apo darkat dhe festat të lokale nate, gjatë gjithë ditës konsmojmë të paktën një produkt nga një bar apo restorant. Ndërsa e bëjmë këtë rrallë herë mendojmë se sa baktere fusim në...
Kjo është receta e një gatimi special që mbush shtëpinë me aromë të mrekullueshme, e gjithashtu me dëshirën për ta shijuar me njëherë. Ju sjellim më poshtë mënyrën e thjeshtë të përgatitjes së këtij gatimi të mrekullueshëm në shtëpi. Përbërësit 1 pulë e freskët ose 4-5 thela mish pule 150 gramë gjalpë (për...
Kontakti i menjëhershëm me ujin e ftohtë duhet shmangur për të eleminuar rrezikun e atakut kardiak. Kjo është një ndër këshillat që radhisin mjekët, pas disa rasteve të përsëritura të paktën në qytetin e Vlorës, ku si pasojë e infarktit humbën jetën 4 persona. Ataku kardiak u ka marrë jetën...
Do të ishte e kotë t'ju pyesnim në qoftë se e njihni uthullën e mollës pasi kemi folur aq shumë për të dhe e kemi sjellë vazhdimisht nëpër artikujt tanë. E pasur me kalcium, magnez, potas, fluor, hekur, fosfor, vitamina A, B1, B2, B6, C dhe E,acid acetik, pektinë,...
Tensioni i lartë i gjakut mund të jetë shkatërrimtar për zemrën, trurin dhe veshkat. Përpos kësaj, tensioni i lartë i gjakut shkakton komplikacione të tjera të rënda në lëvizjen e gjymtyrëve. Tensioni i lartë trajtohet me medikamente, por së pari duhet të mësoni për ushqimet që e rrisin tensionin. Nëse dëshironi të...
Ka disa fruta me shumë përfitime ushqyese dhe të dobishme për trupin tonë, dhe njëra prej tyre është hurma. Prodhimi i tyre maksimal i frutave ndodh në periudhën tetor-nëntor. Ato janë me të vërtetë shumë të rëndësishëm për trupin, sepse shumë përfitime të dobishme janë të përfshira në këtë...
Nëse dëshironi të humbni peshë shpejt, një dietë e orientuar tek vezët e ziera mund të jetë efektive. Edhe pse përbëhet nga vetëm një numër i vogël produktesh, ka rezultuar të jetë më se e mjaftueshme për t’ju ndihmuar të përshpejtojë metabolizmin dhe djegur dhjamin. Ka disa rregulla të tjera...
Soda e bukës është përdorur që në lashtësi kundër një sërë sëmundjesh dhe problemesh dermatologjike. Ajo është shumë e suksesshme, jo vetëm në gatim por edhe për pastrim. Vlerat E Mrekullueshme Të Sodës Së Bukës Soda e bukës është aleati më i mirë i sistemit tretës. Ajo ndihmon kundër fryrjeve në stomak dhe...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com