Ekonomi Archives - Tema e Ditës
Qeveria ka përcaktuar 5 000 lekë si shpërblim për pensionistët në festat e fundvitit. Shuma u bë e ditur nga Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj ne mbledhjen e Komisionit të Ekonomisë. Sipas saj, 34 milionë dollar, të cilat janë siguruar tashmë, do të ndahen për të moshuarit. Më tej ajo...
Prodhimi i energjisë elektrike në Shqipëri për periudhën janar-gusht shënoi një rekord gjatë tetë muajve të periudhës janar-gusht të këtij viti dhe duke lënë pjesërisht të thatë më shumë se sa zakonisht liqenin e Fierzës por jo në kuota shumë të ulëta. Të dhënat e publikuara nga Enti Rregullator...
Në kursin e Këmbimit Valutor sot vihet re një rënie e lehtë e Dollarit dhe Frangës Zvicerane, ndërkohë Paundi Britanik ka shënuar rritje të lehtë. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valuator të përditësuar: Dollari: ...
Në kursin e Këmbimit Valutor sot vihet re një rënie e lehtë e Dollarit, Euros dhe Frangës Zvicerane, ndërkohë Paundi Britanik ka shënuar rritje të lehtë. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valuator të përditësuar: Dollari: ...
Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë ka vendosur të lërë të pandryshuar normën bazë të interesit edhe për këtë tremujor. Këshilli Mbikqyrës i BSH ka vendosur “të lerë të pandryshuar normën bazë të interesit, në nivelin 0.5%; të lerë të pandryshuar normat e interesit të depozitave dhe kredive njëditore, përkatësisht...
Në kursin e Këmbimit Valutor sot vihet re rënie Euros e Paundit Britanik, ndërkohë Dollari e Franga Zvicerane kanë shënuar rritje. Më poshtë do të gjeni kursin e këmbimit valuator të përditësuar: Dollari: ...
Ministrja e Financave, Anila Denaj, ka treguar në emisionin 'Top Talk' se janë tre kategori në shëndetësi që do të përfitojnë rritje pagash. Denaj ka thënë se vitin e ardhshëm rritje page do të kenë mjekët, infermierët dhe laborantët. Sipas Denajt kjo do të mundësohet edhe me alokuimin më...
Muajin dhjetor monedha euro ka shënuar rënie të vazhdueshme duke arritur këtë fundvit nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë. Banka e Shqipërisë në të dhënat e publikuara bën me dije se në fillim të dhjetorit Euro këmbehej me 123.88 lekë ndërsa të enjetn e kaluar shkoi në...
Qeveria me anë të një VKM ka vendosur rritjen e pagës minimale për punonjësit në të gjithë Shqipërinë. Nga 1 janari 2021 paga minimale do të jetë 30 000 lekë, nga 26000 lekë që është tani. Për të marrë këtë pagë bazë duhet që të kryhen 174 orë pune në...
Kursi zyrtar i këmbimit valutor, datë 28/10/2020.
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com