Nga Spartak Ngjela/ Departamenti Amerikan i Shtetit iu përgjigj me elokuencë Metës duke i thënë: Ti, zoti Meta, je antireformë. Por reforma do të vijojë se është jetike për Shqipërinë. Ky është thelbi i përgjigjes. Ndërsa, për atë të shtetit të ambasadorëve në vend të shtetit të së drejtës, që tha...
Nga Alfred Peza/ Pak ditë përpara 30 Qershorit të këtij viti, i ftuar në një televizion sëbashku me një eksponent të PD rreth situatës politike në vend, spikerja e lajmeve në presionin e minutave që po fluturonin na u drejtua pak e nervozuar: Dhe tani pyetja e fundit për të...
Avokati Spartak Ngjela ka reaguar ndaj Ilir Metës, ku ka theksuar se presidenti do të pushohet nga detyra. Avokati shprehet se Meta për të mbrojtur veten dhe pronat e tij të paligjshme, nuk mund të shpëtojë duke bërë kryengritje kundër partnershipit të Tiranës me Uashingtonin dhe kjo sipas tij është...
Nga Erion Braçe I njëjti film, e njëjta histori! Kontroll Faktesh: Deri tani, ne Gjykaten Kushtetuese, jane plotesuar kater vende vakante. 2 vende vakante nga 3, jane plotesuar nga Kuvendi; Kuvendi ka votuar si anetare te GJK, zonjen Elsa Toska (105 vota), zonjen Fiona Papajorgji (105 vota). Per te dy gjykateset,...
Nga Spartak Ngjela Presidenti është në hall. Është i kërcënuar nga reforma në drejtësi dhe po kërkon të shkatërrojë shtetin. Duhet të shkarkohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Bishti i maces së egër duhet prerë me një të rënë, dhe jo pjesë-pjesë. Kështu na kanë thënë teoricienët e...
Nga Armand Mehmeti/ A e meriton Ilir Meta të quhet Presidenti i shqiptarëve? Kjo është pyetja që çdo shqiptar i bën vetes sot, kur sheh për të disatën herë kreun e shtetit në një përpjekje akrobatike për të prodhuar një tjetër ngërç artificial institucional. Pas lojës së pisët politike me dekretet antikushtetuese...
Nga Brizida Gjikondi Medemek turin e tij Basha e filloi nga salla e rehatshme e koferencave të Turizmit Elbasan, dhe në orarin më ideal për cdo gjumash. Dhe mbasi prallisi badjava sic ka prallisur kur ishte Minister Transporti, Minister i Jashtem, Minister i Brendshem dhe Kryetar i Bashkisë Tiranë u...
Nga Carlo Bollino/ Një prokuror i sapopërfshirë në një rrebesh politik, i akuzuar nga kryeministri Edi Rama dhe nga zëvendëskryeministri Erjon Braçe për lidhje me elementë krìmìnalë, pla goset në àtèntat, ndërkohë që është bashkë me një eksponent të krìmìnalitetit, me të cilin sapo kishte ngrënë drekë. Situata është e...
Nga Kreshnik Spahiu/ LAJM I MIRË: Lulzim Basha bleu dy vila lulsoze 1200 m2. Zyrtarisht ai deklaroi që i ka marrë i detyruar sepse ju kris shtëpia nga tërmeti, atij dhe vjehrrit. Paska qenë i mbarë tërmeti fundit për opozitën. Mjerë populli injorant që i besoi dhe hidhte “Molotov”. A thua këmbeu 61 bashki me...
Nga Mero Baze Lulzim Basha ka një lehtësi të padurueshme për të gënjyer për çdo gjë, dhe në këtë rast dhe për shtëpinë e vet. Lajmi se ai është zhvendosur të jetojë në një nga zonat rezidenciale luksoze të periferisë së Tiranës ka ditë që qarkullon, por sot e kishin...