Nga Artur Ajazi/ Askujt nuk i shkon më mirë se Lulzim Bashës, ajo shprehja e Shqipërisë së Mesme, “dem, dem, po me i ven” apo “vit i ri, qemane e vjetër”. Kjo vlen për kryetarin e ish-opozitës së vjetër dhe aleancave “solide” që ai përfaqëson, për faktin se çdo fillimviti,...
Nga Mero Baze/ Sali Berisha u dënua sot nga një gjykatë në Tiranë, si shpifës. Kisha përshtypjen se do ta mbante veten dhe nuk do reagonte. Duke qenë se ai ka ndërtuar mekanizmin më të neveritshëm të shpifjes digitale këto gjashtë vite, duke legjitimuar çdo shpifje përmes postimit në Facebook-un...
Nga Mero Baze/ Vuçiç ka ardhur për herë të tretë në Tiranë këto dy vitet e fundit. Shqipëria e ka vizituar zyrtarisht Beogradin qysh në vitin 2000, menjeherë pas luf.tës, kur Kosova nuk kishte të drejtë ende, as të bënte zgjedhje për qeverinë e saj. Ilir Meta ka qenë në Beograd...
Nga Bledi Mane/ Këto 6 vite që ka mbetur në opozitë, Lulzim Basha fluturon çdo fundjavë drejt atdheut të tij të dytë, Hollandës. Rreth 50 fluturime në vit dhe gati-gati 312 fluturime 6 vitet e fundit nga Tirana drejt Amsterdamit me kompaninë Austrian Airlines. Fluturon shpesh por edhe me bileta të...
Nga Spartak Ngjela/ Departamenti Amerikan i Shtetit iu përgjigj me elokuencë Metës duke i thënë: Ti, zoti Meta, je antireformë. Por reforma do të vijojë se është jetike për Shqipërinë. Ky është thelbi i përgjigjes. Ndërsa, për atë të shtetit të ambasadorëve në vend të shtetit të së drejtës, që tha...
Nga Alfred Peza/ Pak ditë përpara 30 Qershorit të këtij viti, i ftuar në një televizion sëbashku me një eksponent të PD rreth situatës politike në vend, spikerja e lajmeve në presionin e minutave që po fluturonin na u drejtua pak e nervozuar: Dhe tani pyetja e fundit për të...
Avokati Spartak Ngjela ka reaguar ndaj Ilir Metës, ku ka theksuar se presidenti do të pushohet nga detyra. Avokati shprehet se Meta për të mbrojtur veten dhe pronat e tij të paligjshme, nuk mund të shpëtojë duke bërë kryengritje kundër partnershipit të Tiranës me Uashingtonin dhe kjo sipas tij është...
Nga Erion Braçe I njëjti film, e njëjta histori! Kontroll Faktesh: Deri tani, ne Gjykaten Kushtetuese, jane plotesuar kater vende vakante. 2 vende vakante nga 3, jane plotesuar nga Kuvendi; Kuvendi ka votuar si anetare te GJK, zonjen Elsa Toska (105 vota), zonjen Fiona Papajorgji (105 vota). Per te dy gjykateset,...
Nga Spartak Ngjela Presidenti është në hall. Është i kërcënuar nga reforma në drejtësi dhe po kërkon të shkatërrojë shtetin. Duhet të shkarkohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Bishti i maces së egër duhet prerë me një të rënë, dhe jo pjesë-pjesë. Kështu na kanë thënë teoricienët e...
Nga Armand Mehmeti/ A e meriton Ilir Meta të quhet Presidenti i shqiptarëve? Kjo është pyetja që çdo shqiptar i bën vetes sot, kur sheh për të disatën herë kreun e shtetit në një përpjekje akrobatike për të prodhuar një tjetër ngërç artificial institucional. Pas lojës së pisët politike me dekretet antikushtetuese...