Trafiku ajror fillon aktivitetin në Evropë, pas një izolimi mbi dymujor, ku asgjë nuk do të jetë si më parë. Duke filluar nga 8 qershori, të gjithë udhëtarët që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar janë të detyruar të qëndrojnë 14 ditë në karantinë. Ndërkohë në Portugali dhe Spanjë, pavarësisht heqjes...
Situata e krijuar nga koronavirusi nuk është më e njëjtë, ndaj edhe shtetet në të gjithë botën kanë filluar të lehtësojnë masat, duke i lejuar qytetarët të dalin ëm shumë dhe të rifillojnë aktivitetet e përditshme.Pas më shumë se dy muaj të pezulluar, Luksemburgu do të lejojë rinisjen e...
Një ushtar kishte 10 muaj që nuk e kishte parë të dashurën dhe vendosi që ta surprizojë. Ajo nuk e dinte që djali do të kthehej dhe kishin folur vetëm nëpërmjet mesazheve në telefon. Djali u shpreh se Palmer do të qajë dhe do ta përqafojë atë, pasi e dinte që...
Një e moshuar 126-vjeçare me 13 fëmijë dhe rreth 400 nipër dhe mbesa u bë personi më i vjetër në botë që mundi COVID-19 në provincën juglindore të Kahramanmaras në Turqi. Eşe Gebelek u shërua nga koronavirusi pas një trajtimi dyjavësh në spital. “Ata u kujdesën për mua, më trajtuan mirë,”...
Yuan Herong është kthyer në një sensacion në internet për format e saj trupore. Në fotot me trupin e enderruar e deshiruar per cdo vajze, duke ekspozuar linjat e veshur dhe me pak rroba, vajza nga Kina cmend ndjekesit kur i ndan me rreth 400,000 fansat në Instagram. Por kur largohet...
Pandèmia e koronavìrus ka paralizuar të gjithë botën duke përfshirë territore të gjera, nga lindja në perëndim, disa prej tyre mjaft të mëdha. Është një vìrus që ka prekur më shumë zona të caktuara brenda vetë kombeve, madje në disa vende ka prekur "vetëm disa provinca". Për shembull, pothuajse...
Italia ka zyrtarizuar datën e rihapjes për të gjithë aeroportet në vendin e saj, duke vendosur datën 3 qershor për rifillimin e fluturimeve në shtetin fqinj. Ka qenë Ministrja e Transporteve Paola de Micheli që e ka bërë të ditur këtë lajm gjatë seancës parlamentare ditën e mërkurë. “Do të jetë...
Porositi një kafe dhe e pagoi 50 euro. Ngjarja ndodhi në një lokal në Romë të Italisë, ku një klient i përhershëm i dyqanit pagoi me kartëmonedhën në prerje të madhe, duke thënë: “Mbaje kusurin”. Ai i shpjegoi baristes duke i thënë se e meritonte ngaqë kishin qenë 50 ditë...
Italia ka rihapur baret dhe restorantet, por duhet të ketë kujdes ndaj një rishfaqjeje të koronavirusit, deklaroi sot kryeministri italian, Giuseppe Conte.“Sot vendi po lëviz përsëri, por është akoma në rrugë të gjatë dhe ne kurrë nuk duhet ta ulim vigjilencën tonë”, deklaroi ai. Duke theksuar nevojën për të vazhduar...
Qeveria italiane ka vendosur të lërë në fuqi vazhdimin e stërvitjeve individuale. Kryeministri i vendit Xhuzepe Konte firmosi dekretin e fundit për sa i përket aktiviteteve sportive, por sipas ministrit të Sporteve Vinçenco Spadafora udhëzimet e ruajtjes së shëndetit (protokolli mjekësor) ende nuk është miratuar nga Komiteti Shkencor. Megjithëse, qeveria lejoi...