Me 75 vota pro u miratua në parim ligji për Teatrin Kombëtar, pavarësisht protestave të shumta të opozitës në sallë dhe artistëve e shoqërisë civile jashtë parlamentit. Nga foltorja e Kuvendit nuk munguan replikat mes deputetëve të të dy palëve, ku ata të mazhorancës mbrojtën ligjin e sjellë në parlament,...
Rrit madhesinë e shkrimit Zvogëlo madhesinë e shkrimit Pas zbardhjes së vendimit nga gjykata e kryeqytetit, që i njeh të drejtën e rivendosjes në afat dosjes së Izet Haxhisë, ky i fundit nuk ka humbur kohë, teksa këtë të enjte ka depozituar ankimimin në Gjykatën e Apelit, ku kërkon...
Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural dhe institucionet ne varësi, me fillimin e sezonit turistik, i kanë intensifikuar masat dhe aksionet për garantimin e sigurisë ushqimore në vend. Në këtë kuadër, AKU-ja i ka shtuar më shumë aksionet dhe kontrollet për produktet ushqimore dhe njësitë tregtare, veçanërisht në zonat...
Policia Kufitare në Rinas ka bërë të mundur arrestimin e një 42 vjeçari, pasi ka tentuar të kalojë kufirin me Leje kalimi me të dhëna të falsifikuara. Policia ka bërë të mundur identifikimin e shtetasit Muhamed (Bledar) Leka, 42 vjeç, banues në Lushnje, i cili ishte i shpallur në kërkim...
3 persona janë arrestuar në flagrancë nga Policia e Korçës, pasi kanë dyshohet se kanë vjedhur karburant në ambientet e gazsjellësit “TAP”. Dy persona të tjerë janë proceduar penalisht, si edhe 1500 litra naftë janë sekuestruar. Njoftimi i plotë: Finalizohet me sukses operacioni i koduar “DIEZEL 6”. Arrestohen në flagrancë nga Policia, tre...
Një aksident ka ndodhur ditën e sotme në vendin e quajtur kthesa e grecallisë. Një automjet tip “Volkswagen” ka përplasur në asfaltin e rrugës një person, Petraq Shanka, 60-vjeç, i cili aktualisht ndodhet në sallën e reanimacionit nën kujdesin e mjekëve. Ndërkohë është shoqëruar në polici drejtuesi i mjetit, i...
Prokurori i Apelit të Tiranës, Luan Kaloci është shkarkuar nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, pasi nuk kaloi Vettingun. Kaloci rezultonte me burime kontradiktore të pasurisë. Në deklarimin e bërë në vitin 2003 për blerjen e një dyqani ai ka specifikuar si burim të ardhurash 5.2 milionë lekë të...
Rikthehet protesta e aktorëve sot për mbrojtjen e godinës dhe truallit të Teatrit Kombëtar. Por ndryshe nga protestat e tjera, këtë herë aktorët dhe shoqëria civile kanë vendosur të protestojnë para kuvendit, duke kundërshtuar projektligjin, i cili ka të bëjë nisjen e negociatave për ndërtimin e teatrit të ri. Protesta...
Për javë të tëra Forcat e Armatosura u angazhuan për pastrimin e plazhit të Divjakës, dhe të më shumë se 60 km vijë bregdetare në të gjithë vendin, duke i dhënë një tjetër pamje vijës bregdetare e duke e bërë më tërheqës për pushuesit. Efektivët e batalionit të tretë...
Një numër i madh lëkundjesh janë ndjerë gjatë orëve të natës në Hamallaj të Durrësit, e cila që prej orës 11 të ditës ë djeshme është epiqendra e disa tërmeteve. Gjatë natës, janë ndjerë disa lëkundje të forta, nga 3-4 ballë. Më i forti është regjistruar në orën 02:09 të...