Përmes një kërkese drejtuar Ministrisë së Brendshme, KLSH ‘urdhëron’ ngritjen e një grupi pune që të identifikojë personat përgjegjës, për të marrë më pas masa që të kompensojnë dëmet e shkarkuara. ‘Shqiptarja.com’ shkruan sot se KLSH ka bërë një bilanc të gjendjes debitore të Ministrisë së Brendshme. Gjendja debitore është...
Policia Rrugore e Tiranës vijon monitorimin e rrugëve kombëtare me dron, i cili bën të mundur filmimin e parakalimeve të gabuara të automjeteve. Policia u fokusua në drejtim të kontrollit dhe ndëshkimit të drejtuesve të mjeteve që nuk i japin përparësi mjeteve që qarkullojnë në rrethrrotullim, mjeteve që nuk...
Duket sikur në fakt Shqipëria është vërtet një vend cudirash dhe gjërat shpesh dalin nga kontrolli. Ama duhet thënë se kudo rreth botës makina e “Google Street View” ka fotografuar momente nga më qesharaket, të cuditshmet dhe kështu ka ndodhur edhe në Shqipëri. Ngjarja e fiksuar nga kamerat e Google...
Kryeminsitri Rama i ka hequr sikletin një sipërmarrësi në kryeqytet, i cili aplikoi në portalin e bashkëqeverisjes për tu ankuar në lidhje me bizneset e tjra që punonin në informalitet e konkuronin në mënyrë të pandershme. https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=H9ggE3ZP7sY Elton Shani: Kemi një biznes familjar, u detyruam të bëjmë një anksë dhe morëm...
Me kokë ulur, Amarildo Çalamani, i cili aksidentoi për vdekje dy kushërinj dhe plagosi një tjetër ka dalë sot para gjykatës së Fierit për tu njohur me masën e sigurisë. I riu nga fshati Arapaj i Roskovecit, tha se nuk kishte asgjë për të thënë në lidhje me ngjarjen. Aksidenti ndodhi...
Komiteti LIBE i Parlamentit Evropian sot do të diskutojë për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. Nga ky diskutim, ministrja e Integrimeve Evropiane Dhurata Hoxha, pret që të mos ketë befasi, por me shumicë të votave të miratohet heqja e vizave për kosovarët. Hoxha, dje pas mbledhjes së këshillit ministror...
Skena e re e Amfiteatrit të Tiranës do të ndizet më fort se kurrë me fillimin e shtatorit. Gjatë gjithë muajve qershor - gusht amfiteatri i kryeqytet nuk ka ndalur për asnjë moment koncertet dhe aktivitet me artistë shqiptarë dhe të huaj, por radha tashmë është e legjendave, Elita...
Ambasada amerikane ka bërë një njoftim të rëndësishëm për ata që duan të studiojnë në SHBA. Në orën 10:00 sot nis bashkëbisedimi online me 80 universitete në një panair virtual. Tek kjo lidhje virtuale, ata që janë të interesuar për të studiuar në SHBA mund të marrin këshilla se si...
Kryeministri Edi Rama ka folur për mediat italiane për pasionin e tij për futbollin. Në një intervistë për televizionin TELENORD të Genovës, Rama ka dhënë një intervistë me telefon për emisionin “Derby di lunedi” i cili drejtohet nga Beppe Dossena, ish-trajner i kombëtares shqiptare. Për këtë shkak Rama bën edhe një...
Ndërsa “prindërit e tyre” janë më të prirë që të shpenzojnë për ushqime, të rinjtë kryefamiljar të moshës deri në 24 vjeç harxhojnë më shumë para për veshje dhe restorante dhe më pak për t’u ushqyer. Monitor ka krahasuear shpenzimet sipas grupmoshave, bazuar në tabelat e publikuara nga INSTAT. Familjet...