Prokurorja për Krimet e Rënda, Manjola Kajana, e kualifikuar nga Këshilli i Lartë i Prokurorisë si kandidate potenciale për t’u bërë pjesë e SPAK-ut, mund të shkarkohet nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit, organi bazë i Vetingut, më datë 19.06.2019 vendosi të konfirmonte në...
Ardjan Kallmi i dha fund jetës në fillim të javës, ndërsa vajza e tij, Romina kërkon drejtësi. Ajo thotë se punonjësit e policisë e dhunuan fizikisht e psikologjikisht, vetëm që të pranonte një vjedhje që s’e kishte kryer kurrë. Ata i shkruan një letër, kur në fakt Ardjani nuk dinte...
Djegia e mandateve duket se po iu kushton shumë shtrenjtë Partisë Demokratike dhe Lëvizjes Socialiste për Integrim. Edhe pse Basha me Kryemadhin kishin menduar se me këtë lëvizje do e rrëzonin lehtë qeverinë, nuk u doli siç e kishin parashikuar. Shumë shpejt pritet që deputetët e rinj që kanë...
Kandidon për Gjykatë Kushtetuese, vettingu zbulon se në 2014 Ambasada e SHBA-ve në Tiranë i ka refuzuar vizën gjyqtarit të Krimeve të Rënda, Luan Hasneziri. Hasneziri rrezikon të penalizohet për këtë fakt pasi ai se ka shënuar në formularin e dekriminalizimit me argumentin se nuk ka pasur detyrim. Për Hasnezirin vettingu...
Mos harroni sonte të lëvizni akrepat e orës. E diela e fundit e tetorit 2019, datë 27, do te shenoje nderrimin e akrepave te ores, qe shkojne 60 minuta prapa. Për vendet e Bashkimit Europian, ora e gjithë zonës do të ndryshojë në të njëjtin çast, per te pasur nje...
Nga data 17 dhjetor nis shpërndarja e shpërblimit për pensionistët. Më shumë se 650 mijë pensionistë do të nisin ditën e hënë të marrin 5 mijë lek, shpërblim të vendosur nga qeveria. Kush nuk e ka marrë ende pensionin do ta marrë shpërblimin bashkë me pensionin. Ndërkohë...
Ministrja e Arsimit publikon urdhërin që ndalon përdorimin e celularëve në shkolla. Urdhëri i firmosur nga ministrja Nikolla ndalon rreptësisht përdorimin e celularëve gjatë procesit mësimor nga nxënësit dhe mësuesit. Kujtojmë se edhe presidenti francez Emmanuel Macron pak ditë më parë dha urdhërin për të ndaluar celularët në shkolla.
Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, gjatë prononcimit të tij për mediat, pas takimit me krerët e degëve të PD-së në Tiranë, u shpreh se kryeministri Edi Rama duhet të largohet. Basha ftoi ndërkombëtarët të mos gënjejnë vetën, se nuk është çështja vetëm tek arrestimi si koka turku i Vangjush Dakos...
Kreu i komisionit të Ekonomisë,deputeti socialist Erion Braçe ka qenë mjaft i ashpër ndaj qeverisë. Ai kërkoi që banorët e zonës të mund të përjashtohen nga tarifa, pasi sipas tij, ajo nuk është autostradë, por një rrugë urbane. “Por po flasim për ekonomi. Do vazhdoj të insistoj të bëjë këtë pyetje...
Policia e Shtetit ka reaguar këtë pasdite, lidhur me një sulm ndaj makinës së analistit Fatos Lubonja, ku një person i theu xhamin e makinës me gurë. Njoftimi i policisë: Në pergjigje të zhurmës mediatike që po bëhet për dëmtimin e xhamit të automjetit të zotit F. Lubonja, Policia e Shtetit...