Shpallja e Gafurr Mazrekun "Qytetar Nderi" të Hasit, me motivacionin "Personalitet Intelektual, për kontributin e pashoq ne Pushtetin Vendor" ka prodhuar akuza të forta nga opozita në drejtim të kryeministrit Edi Rama. Opozita përmes deputetit Gent Strazimiri tha se “Vendimi i përfaqësuesve të Edi Ramës në Këshillin Bashkiak të Hasit...
Ditën e sotme kanë dalë rezultatet e testit të gjuhës së huaj. 37 mijë maturantë janë testuar rreth 2 javë më parë. Rezultatet janë publikuar nga Qendra e Shërbimeve Arsimore. Pas përfundimit të provimit të anglishtes ka patur akuza të ndërsjellta për kopje gjatë kohës së testit. Opozita ka thënë se teza...
Me 13 vota pro dhe 1 abstenim, Këshilli Bashkiak i Hasit shpalli Gafurr Mazrekun "Qytetar Nderi" të Hasit, me motivacionin "Personalitet Intelektual, për kontributin e pashoq ne Pushtetin Vendor". Vendimi është kundërshtuar nga Këshilltarët e djathtë të cilët kanë braktisur mbledhjen në shenjë proteste ndaj propozimit dhe vendimit të shumicës....
Bashkëshortët, fëmijët dhe të afërmit e ministrave, deputetëve dhe të politikanëve vijojnë të “bëjnë ligjin” në administratën shtetërore. Edhe pse ka një ligj ku emërimet duhet të bëhen në bazë të meritës, rezulton se familjarët e politikanëve shqiptarë vijojnë të mbajnë poste të larta drejtuese në institucionet shtetërore. Gazeta...
Hetimi i dosjes shumë të përfolur në politikën Shqiptare të audio-përgjimit të pretenduar mes Albert Veliut (Babalja) dhe Agron (Geron) Xhafaj, vëllait të ministrit të Brendshëm Fatmir Xhafaj, ka sjellë nxjerrjen në dritë të elementëve të reja mbi këtë çështje. Një element i ri ka dalë së fundmi, provë e...
Zbulohet dokumenti sekret i SHISH të vitit 1998 për vrasjen e Azem Hajdarit. Në këtë raport theksohet se Vëllezërit Haklaj dhe Haxhiaj bënin trafik armësh me Kosovën, ofertë në të cilën ishin përfshirë edhe Azem Hajdari. SHISH thekson se arrestimi në rrugën e tretë të trafikut të Isamedin Haxhiajt...
Një ngjarje e rëndë është shënuar këtë mëngjes në dalje të Rrogozhinës, ku treni i linjës Fier-Elbasan ka aksidentuar për vdekje një këmbësor 81-vjeçar. Policia njofton se ka mbetur viktimë i moshuari P. V., i cili ka qenë duke kaluar në shinat e trenit, kur është përplasur nga mjeti....
Kur shkeli për herë të parë në parlament në vitit 2013 ajo ishte 19 vjeç. Bëhet fjalë për deputeten e LSI, Kejdi Mehmetaj që tashmë nuk mund të quhet aq e re pasi po konsumon mandatin e dytë të deputetit në parlamentin e Shqipërisë. Gjithsesi deri në 2017 në...
Rreth 37 mijë maturantë, u testuan ditën e hënë në provimin e parë të detyruar të maturës shtetërore, atë të gjuhës së huaj. Nxënësit u testuan në klasa, korridore dhe palestra. Në shkollën 9-vjeçare, “Niket Dardani” u testuan maturantët e shkollës “Andon Zako Çajupi”, të cilët thonë se kanë kopjuar. Në...
Kryeredaktori i Rilindjes Demokratike, Bledi Kasmi ka raportuar sot para komisionit të Medias përplasjen me policinë në protestën e opozitës, ku ai mbeti edhe i plagosur. Ai shpjegoi edhe acarimin me drejtorin e Policisë, Ardi Veliu gjatë vizitës në spital. “E mora mesazhin e vizitës së drejtorit të Policisë, si një...