Kryeministri Edi Rama në fjalën e tij drejtuar qytetarëve u ka kërkuar ndjesë të gjithë komentuesve që kanë lënë një shënim në faqen e tij në facebook. Kreu i qeverisë i kërkoi falje të gjithë atyre që direkt apo indirekt, janë lënduar apo mërzitur nga përgjigjet e tij nëpër komente. "Mirënjohje...
Në mbledhjen e sotme të Këshillit të Ministrave u miratua marrëveshja, ndërmjet Këshillit të Ministrave të Shqipërisë dhe Turqisë, për njohjen e ndërsjelltë të lejeve të drejtimit dhe shkëmbimin e këtyre të fundit. Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të nenit 19, të ligjit nr.43/2016, “Për marrëveshjet ndërkombëtare...
Moti vazhdon të surprizojë. Shërbimi Meteorologjik Ushtarak bën me dije se edhe në ditët në vazhdim të kësaj jave, moti do të jetë i njëjtë, ku paradite do të jetë diell dhe pasdite reshje shiu në disa zona. Parashikimi nga SHMU: Vendi ynë u ndikua sot nga kushte relativisht të qëndrueshme atmosferike...
Kryeministri Edi Rama dhe ambasadori Luigi Soreca mëngjesin e sotëm kanë vizituar një pikë grumbullimi prodhimesh bujqësore në qytetin e Lushnjes. Ai ka inspektuar nga afër prodhimet dhe kushtet e punës në të cilat ushtrojnë aktivitetin punëtorët. ‘Jemi përpara gjithë rajonit me kapacitetet absorbues të fondeve, pasi kemi pasur edhe probleme....
Një peshkatar është gjendur pa shenja jete në Liqenin e Shkodrës. Trupi i pajetë i peshkatarit u gjet i pajetë sot në mëngjes. Vìkt1ma është S.S rreth 67 vjec. Mësohet se ai kishte dalë për peshkim, ndërsa ende nuk dihet saktesisht se në c’rrethana ka humbur jetën.
Një aks1dent ka ndodhur mëngjesin e sotëm, ku një shqiptar ka humbur jetën, pikërisht në ditën e tij të lindjes. Mediat italiane shkruajnë sot se aks1denti fàtal ka ndodhur në autostradën që të dërgon në Bolonja. Vìkt1ma shqiptar i identifikuar me emrin Sokol Keci, mësohet se ishte banor në Rosolina....
Bashkëkryetari i Komisionit të Posaçëm për Reformën Zgjedhore, Damian Gjiknuri, në një intervistë për Abc Neës u shpreh se ndryshim sistemi zgjedhor brenda 31 majit nuk do të ketë, duke dalë edhe njëherë kundër propozimit danez të propozuar nga Amerika, proporcional me lista të hapura. Gjiknuri përsëriti edhe njëherë...
Ambasadorja e SHBA Yuri Kim ka shkaktuar të qeshura te gazetarët pas takimit me kryeatrin e opozitës Lulzim Basha. Gjatë fjalës së saj, Kim e ka përmendur këtë të fundit me emrin ‘Luli’. Nuk dihet nëse e ka thirrur shkurtimisht apo e ka ngatërruar nga nxitimi i deklaratave. Mirëpo, ajo që...
Ka përfunduar pas tre orë e gjysmë mbledhja e Këshillit Politik në tryezën e Reformës Zgjedhore. Bashkëkryetari i Komisionit të Reformës Zgjedhore Damian Gjiknuri ka deklaruar se kanë rënë dakord me sukses për disa pika si shkurtimi i periudhës zgjedhore, financimi nga qeveria i zgjedhjeve apo shtimi i gjinisë femërore. Ai...
Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka bërë publikë vendimin për hapjen e kopshteve dhe çerdheve më datë 1 qershor. “Strategjia e rihapjes do të vijojë sipas fazave që komiteti teknik i ekspertëve ka miratuar. Do të vijojmë me hapjen e çerdheve dhe kopshteve nga data 1 Qershor,...