Kthjellime dhe vranësira të herë pas-herëshme dominojnë në Veri dhe Juglindje të vendi, ndërsa pjesa tjetër e vendit paraqitet me kthjellime. Pasditja dhe nata vijojnë në të njëjtat kushte atmosferike ku do të kemi alternime kthjellimesh dhe vranësira të lehta. Temperaturat e ajrit mbeten të pandryshuara në mëngjes por rriten...
Ndahet nga jeta në moshën 86 vjeçare regjisori i mirënjohur shqiptar Fehmi Hoshafi. Lajmin e ka bërë me dije për publikun Qendra Kombëtare e Kinematografisë, duke shprehur edhe ngushëllimet për familjen e regjisorit të ndjerë. Hoshafi ka qenë regjisori i njohur i filmave ‘Kapedani’, ‘Shoku ynë Tili’, ‘Zëvëndësi i grave’, etj. Fehmi...
Zevendeskryeministri i qeverise, Erion Brace kujton sot 15 janarin e vitit 1992, koha kur lindi organizata e madhe politike rinore në Shqipëri, Forumi i Rinisë Eurosocialiste. Me nje postim te gjate ne faqen e tij ne Facebook, Braçe, poston foto nga kujtimet e atyre koheve, nderkohe qe falenderon me emra...
Kompania low-cost hungarez Wizzair, duket se kërkon të zërë një pjesë të mirë të tregut të fluturimeve mes Shqipërisë dhe Italisë, të lënë bosh nga “FlyErnest”, kompania ajrore të cilës i`u pezullua licenca nga autoriteti i aviacionit civil të Italisë, vendim i cili hyri në fuqi pikërisht këtë të...
Edhe gjatë ditës së nesërme në vendin tonë do të mbizotërojë mot i kthjellët, ku gjatë paradites vranësirat kalimtare do të jenë të zhvendosura në zonat malore. Por sipas Meteoalb, gjatë mesditës dhe në vijim vranësirat e lehta do të shfaqen dhe në zonën e ulët të territorit Shqiptar. Temperaturat e...
Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka folur për marrëveshjen e reformës zgjedhore ditën e sotme me PS. Vasili ka deklaruar në Abc News se pritet që të ketë zgjedhje të parakohshme. Pjesë nga intervista: Pyetje: Ka patur takime të mëparshme me përfaqësues të mazhorancës? Vasili: Ka pasur takime, por jo individuale. Jemi...
Krahas përmirësimit në infrastrukturë, gjithnjë e më shumë kryeqyteti po pëson ndryshime edhe në mentalitet. Nëse për vite me radhë njerëzit kanë menduar vetëm për të zaptuar, tashmë shumë prej tyre janë të gatshëm që të sakrifikojnë diçka nga prona e tyre në të mirë të komunitetit ku...
Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti e deklaroi se marrëveshja mes opozitës jashtëparlamentare dhe maxhorancës për reformën zgjedhore bëri që palët të uleshin në një tryezë për të gjetur gjuhën e përbashkët, falë edhe ndërkombëtarëve. E ftuar në emisionin “Real Story” Gjylameti tha se marrëveshja në fjalë nuk parashikon që...
Fillimisht një marrëveshje për t’u ulur në tryezë dhe më pas për të arritur një tjetër marrëveshje për reformën zgjedhore. Që mazhoranca dhe opozita të arrinin të uleshin përballë njëra-tjetrës është dashur një përpjekje e vazhdueshme nga ndërkombëtarët. nTop Channel mëson se përpjekja e trupit diplomatik në Shqipëri për...
Një tjetër ikonë e plejadës së artë të kineastëve shqiptarë është ndarë nga jeta. Fehmi Hoshafi, regjisori i njohur i filmave ‘Kapedani’, ‘Shoku ynë Tili’, ‘Zëvëndësi i grave’, etj ka ndërruar jetë ditën e djeshme në moshën 86 vjeçare. Lajmin e trishtë e ka ndarë me publikun ‘Qendra Kombëtare...