Në kushtet kur Instituti ka pasur kompjuterin fikur, të gjithë menduan se tërmeti tragj.ik i 26 nëntorit zgjati 30 sekonda. Por e keni ditur informacionin gabim. Kjo video në Durrës tregon se tronditja ka qenë akoma më e madh, tërmeti ka zgjatur rreth 52 sekonda. Video është regjistuar në një fasoneri në...
Pallati 12-katësh në lagjen “Besëlidhja” të qytetit të Lezhës, ku banon dhe kryebashkiaku Pjerin Ndreu është inspektuar dje nga ekspertë nga Izraeli. Në përfundim të inspektimit, ata kanë konkloduar se ky objekt ka dëmtime, por nuk rrezikon të shembet. Ndërkohë, ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, u kërkoi banorëve që të...
Parlamenti pritet të votojë ditën e sotme për të zgjedhur kryeprokurorin e ri dhe i pari në listë është Olsian Çela. Grupi parlamentar i PS-së është mbledhur para seancës dhe sipas burimeve mësohet se kanë vendosur që në mënyrë unanime të votohet për Çelën. Për të zgjedhur kryeprokurorin e ri...
Pas takimit në bashkinë e Durrësit, Edi Rama dhe komisioneri i BE-së për menaxhimin e krizave kanë zbritur në terren duke parë disa nga zonat e prekura. Kreu i qeverisë ka falenderuar të gjithë ekspertët e vendeve të BE-së që po bëjnë vlerësimin e dëmeve nga tërmeti. Gjatë takimeve me banorët...
Ilda Lelo, luftëtarja vlonjate, është shpallur mrëmjen e djeshme kampione e Europës në Kickboxing. Vlonjatja ka fituar përballë turkes Sinem Sare, në një ndeshje që ka dhuruar emocione dhe spektaktël në Pallatin e Sportit, të mbushur plot me spektatorë. Pas një ndeshjeje prej tre raundesh, Ilda Lelo ka arritur t’i rrëmbejë...
Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e radhës së qeverisë u shpreh: "Dje në Samitin e NATO-s i kam bërë të gjitha bisedat e nevojshme dhe përsa i përket fazës së parë të gjithë janë gati nga një vlerësim i shpejtë që bëmë së bashku me Oltën, Gentin dhe Endrin,...
Finalizohet me sukses operacioni "STOP". Operacioni pas një hetimi 6-mujor, zhvilluar nga Seksioni për Hetimin e Kr1mit Ekonomik e Financiar në DVP Berat, nën drejtimin e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Berat. Vihen në pranga 3 shtetas për veprën pènale "Shpërdorim i detyrës". Në vijim të zbatimit të planit të masave për goditjen...
Kryeministri Edi Rama në mbledhjen e radhës së qeverisë u shpreh: "Dje në Samitin e NATO-s i kam bërë të gjitha bisedat e nevojshme dhe përsa i përket fazës së parë të gjithë janë gati nga një vlerësim i shpejtë që bëmë së bashku me Oltën, Gentin dhe Endrin,...
Sot do të mbahet seanca e rradhës në Kuvendin e Shqipërisë. Çështja kryesore në rendin e ditës është zgjedhje e Prokurorit të ri të Përgjithshëm. Në 14 nëntor, Këshilli i Lartë i Prokurorisë dorëzoi renditjen përfundimtare të 3 kandidatëve në garë, Fatjona Memçaj, Arta Marku dhe Olsian Çela. KLP ka vendosur të...
Kryeministri Edi Rama, në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë, tha se të gjithë përgjegjësit për shembjen e objekteve nga tërmeti i 26 nëntorit do vihen përpara drejtësisë. Rama u kërkoi atyre që duan "gjàk", sipas tij, që të kenë durim pasi po punohet për dokumentimin e provave dhe më pas...