E trishtë! Ndërron jetë parakohe ish-kryeministri, vuante nga një sëmundje e rëndë

Një lajm i trishtë vjen nga Irlanda e Veriut, ku bëhet me dije se ka humbur jetën në moshën 77-vjeçare Lord Trimble, ish-kryeministri i vendit dhe bashkë-arkitekti i Marrëveshjes së të Premtes së Mirë.

“Me pikëllim të madh familja e Lord Trimble njofton se ai ndërroi jetë i qetë sot pas një sëmundjeje”, thuhet në një deklaratë.
Qëndrimi i ashpër i Lord Trimble ndaj paradave të diskutueshme të Orange Order në vitet 1990 i siguroi atij udhëheqjen e Partisë Unioniste Ulster.

Por ai ishte sindikalisti që guxoi të bënte kompromis dhe e çoi partinë e tij në tryezën e negociatave në Stormont.