Sporti në zi/ Ndahet papritur nga jeta futbollisti

Një lajm i trishtë ka ardhur për sportin botëror. Është ndarë një jeta në moshën 23-vjeçare për shkaqe të panjohura, futbollisti brazilian i Ligës së Parë të futbollit në Japoni, Riuler Oliveira.

Lajmi u dha nga vetë klubi i rij, Shonan Bellmare, që nuk jep asnjë detaj për këtë ngjarje të rëndë.
“Për momentin jemi në pritje të rezultateve të autopsisë”, shkruhet në komunikatën e klubi Bellmare. “Na vjen keq shumë për vdekjen e tij të papritur”. Dyshohet se vdekjen futbollistit të ri ia ka shkaktuar një arrest kardiak.
Riuler Olivera është pjesë e kësaj skuadre që në vitin 2020, pasi mbërriti në arqipelagun aziatik në vitin 2019, ku luajti në klube të ndryshme japoneze si JFC Miyazaki apo FC Osaka.

Në vendlindjen e tij, brazil, Oliveira është aktivizuar në radhët e Coritibas në vitin 2015, Athletico Paranaense në 2016 dhe Inter de Porto Alegre në 2018.