Kandidatët për deputetë të PS, zbardhet lista, ja disa nga emrat e përfolur

Partia Socialiste do të dalë e vetme në zgjedhjet e 25 prillit, ndryshe nga PD që formoi koalicionin parazgjedhor me 12 parti të tjera dhe firmosi marrëveshjen me LSI për një koalicion paszgjedhor.

Kryeministri Edi Rama ka filluar të mendojë për listën e kandidatëve për deputetë që do të “hedhë në fushë” në 25 prill, ndërkohë që sipas Abc News, janë disa emra që e kanë të sigurtë kandidimin.

Figurat e vjetra në Ps si Gramoz Ruçi, Erion Braçe, Blendi Klosi apo Ilir Beqaj do të jenë të sigurtë në lista, ndërkohë që atyre u shtohen edhe emrat e Sajmir Hasallës, dhëndrit të Aqif Rakipit, ish-ministrit të LSI-së Nasip Naço dhe deputetit të opozitës së re Halit Valteri. Ndërkohë që në dyshim është emri i Fatmir Xhafajt.

Këta janë emrat e kandidatëve të sigurtë të Partisë Socialiste sipas Abc News:

Tiranë:

Belinda Balluku
Etilda Gjonaj
Fidel Ylli
Toni Gogu
Etjen Xhafaj
Ylli Shehu
Reme Lala
Halit Valteri
Edmond Rrushi

Elbasan:

Taulant Balla
Sajmir Hasalla
Albana Hana
Erald Xhani

Korçë:

Niko Peleshi
Ilir Pendavinji
Blerina Gjylameti
Eduard Shalsi

Durrës:

Edi Rama
Lefter Koka
Milva Ekonomi

Fier:

Gramoz Ruçi
Erion Braçe
Luan Bregasi
Haki Çako
Petro Koçi

Berat:

Blendi Klosi
Ermonela Felaj
Bardhyl Kollçaku
Nasip Naço

Vlorë:

Edi Rama
Damian Gjiknuri
Anila Denaj
Vasil Llajo

Gjirokastër:

Bledi Çuçi
Mirela Kumbaro
Laert Duraj

Lezhë:

Lindita Nikolla
Eduard Ndreca
Shpresa Marnoj

Shkodër:

Ilir Beqaj
Benet Beci
Majlinda Agoni
Paulin Stërkaj
Luan Harusha

Kukës:

Greta Duraku