Shkundet toka, shënohet një tërmet i fuqishëm në këtë shtet

Raportohet se një tërmet me magnitutë 7.1 i shkallës Rihter ka goditur gjatë orëve të para të mëngjesit në ishullin Shetland.

Sipas të dhënave tërmeti kishte një thellësi prej 10 km dhe një vendndodhje 1065 km nga Tolhuim, Argjentinë.

Qendra e Paralajmërimit të Tsunamit në Paqësor ka ngritur àlàrmin për tsùnami në brigjet e Karaibeve nga ky tërmet.

Deri tani nuk raportohet për dëme materiale, apo vìkt1ma.