Sali Berisha del jashtë çdo parashikimi, ben deklaratën e fortë: Këto tre persona do t’i vàrja të tre në shtyllën e…

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka hedhur akùza të forta ndaj ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi. Berisha, në njv intervistë për RTV Dukagjini, u shpreh se Thaçi së bashku me “padronin” e tij, Vuçiqin e Edi Ramën bënë të pamundurën për ta “ndarë” Kosovën.

Ai vazhdoi tutje duke thënë se Baton “Stanishiqi”, bashkë me dy të tjerët, Ramën e Thaçin, gjatë tri viteve të fundit kanë bërë një fushatë për ç’bërjen e pavarësisë dhe sovrànitetit të Kosovës.

“Çfarë mund të quhen ata? Nuk kanë asnjë cilësim tjetër, ata të cilët shesin integritetin territorial, sovranitetin, kushtetutën e vendit, nuk iu eci, se Hashim Thaçi bëri gjithçka për shkëmbim territoresh me padronin e tij, Vuçiqin , se Edi Rama bëri gjithçka për ndarjen e copëtimet të Kosovës, ai së bashku me Baton Stanishiqin ndërtuan 3 viteve të fundit dhe bënë një fushatë për ç’bërjen e pavarësisë dhe sovranìtetit të Kosovës, prandaj, nqs un s’pranoj kurrë akùza ndaj tij apo ndaj tyre për kan1balizëm siç ishte formuluar, absolutisht për aktet që i kanë kryer ndaj Kosovës do t’i vàrja të tre në shtyllën e turpit të historisë kombëtare shqiptare dhe do t’i dënòja ata në dënìmet më të rënda për tràdhti kombëtare”, u shpreh Berisha.