Masat për koronavirusin/ Jep dorëheqjen ministri dhe bën paralajmërimin e fortë për qeverinë

Izraeli i ka dhënë dritën jeshile një izolimi të ri prej të paktën 3 javësh, duke filluar nga dita e premte, 18 shtator. Vendimi u mor pas rritjes së ndjeshme të rasteve të reja me koronavirus.

Megjithatë, masat izoluese këtë herë nuk do të jenë aq ekstreme sa në rastin e parë, duke lënë disa hapësira për aktivitete ekonomike, ndërsa shkollat do të mbyllen.

Masat kanë hasur dhe kundërshtime nga politika.

Një ministër i kabinetit izraelit Yaakov Litzman, së fundmi ka dhënë dorëheqjen në shenjë proteste kundër planeve për rivensosjen e izolimit për herë të dytë.

Gjithashtu ai kërcënoi se do të tërheqë edhe partinë e tij nga koalicioni i qeverisë.

Ai është drejtuesi i një partie ultra ortodokse hebreje dhe në letrën e tij të dorëheqjes tha se ky vendim i qeverisë është një gabim i rëndë pasi po përbuzen mijëra qytetarë.