Faleminderit Europë, por boll jeni tallur me ne shqiptarët!

Nga Edmond Arizaj

Faleminderit Europe! Une votoj kunder integrimit ne BE!

Shqiptaret kurre nuk te kane sjelle kokecarje, e prapeseprape ke qene per ta njerka me e keqe e mundshme.

Shqiptaret nuk kane kerkuar kurre prej teje dicka qe nuk ka qene e tyrja, e prapeseprape u ke marre edhe ate qe u kishin lene stergjysherit.

Shqiptaret kane trokitur perhere me force ne porten tende, e prapeseprape i ke qèlluar me gure nga dritaret.

Shqiptaret nuk te sollen ne dere asnje lùfte boterore, e prapeseprape i trajton si rober lùfte.

Shqiptaret, me solidaritetin e mjekeve ne Itali, ta shpetuan surratin, ate te vertetin, hipokrit e egoist, e prapeseprape i trajton si lebroze.

Shqiptaret kane duruar me vite rac1zmin tend ne emer te lirise dhe prosperitetit, e prapeseprape nuk ngopesh duke i shqelmuar.

Shqiptaret mund te kene qeverite me te kòrrùptuara, e prapeseprape nuk kòrrùptohen pa ndihmen tuaj.

Shqiptareve ua preve kembet, duart e koken, e prapeseprape Europe therrasin, por ti nuk kenaqesh me kaq. Sadiste.

Shqiptaret ti i le si cung, e prapeseprape kurre nuk u kerkove falje.

Shqiptaret moj zonja plake, nuk te kane tràdhetuar kurre, e prapeseprape ti do me shume ata qe te shkaktojne sifiliz.

Shqiptareve u erdhi Kovidi nga Italia e Greqia, por prapeseprape nuk thane na infèktoi Europa.

Shqiptaret i karantinove si marinare me murtaje, nderkohe qe nuk kane as 500 te vd3kur te tre shtetet bashke (Shqiperi, Kosove, Maqedoni).

Shqiptaret te dine se cfare je, kùrva plake, e megjithate ta ruajten surratin edhe ne ditet e tua te veshtira, e prapeseprape ti nuk do t’i shohesh me sy.

Uf moj Evrope, na plàse shpirtin, sa borxhe i ke ketij vendi, e ne kurre s’e ngritem zerin se mos te prishnim qetesine. Po duhet ndryshuar strategjia.

Nuk mund te hyme ne nje shtepi ku nuk na duan, dhe na e tregojne hapur se nuk na duan sa here del rasti.

Nuk mund te ulemi ne nje sofer ku do te jemi perhere te perbuzur. Nuk mund te bashkepunojme me rac1ste te kamufluar.

Nuk mund te perqafojme ata qe na konsiderojne ràce inferiore. Une votoj kunder integrimit ne Bashkimin Europian.