Uji me akull është shpëtimi i stinës përvëluese, por pasi të lexoni se ç’i shkakton trupit do të mendoheni dy herë ta pini

Një gotë ujë i ftohtë me akull në stinën e verës përvëluese është alternativa më e mirë për të shuar të nxehtin e këtyre ditëve. Por, ekspertët listojnë dhe dëmet që i shkakton trupit dhe pasi t’i keni lexuar mbase do të mendoheni dy herë për ta pirë.

Dhembje koke – Ashtu si ndonjëherë kur hani akullore, uji me akull mund të bëjë të njëjtën gjë, shkakton dhembje koke. Ftoh nervat e ndjeshëm të shtyllës kurrizore, gjë që shkaktojnë më pas edhe dhimbje.

Dehidratimi – Uji me akull ngadalëson procesin e dehidratimit të trupit, në vend që ta shpejtojë atë. Kjo për shkak se trupi duhet të arrijnë një temperaturë normale përpara se të pihet.

Kontakto redaksinë
Merr njoftime nga SotNews

BREAKING NEWS
FOTOT/ KRYEMINISTRI RAMA ZBARKON NË VLORË
x
SHËNDETI

Uji me akull është shpëtimi i stinës përvëluese, por pasi të lexoni se ç’i shkakton trupit do të mendoheni dy herë ta pini

SHKRUAR NGA SOT.COM.AL
21 QERSHOR 2020
Uji me akull është shpëtimi i stinës përvëluese,
Një gotë ujë i ftohtë me akull në stinën e verës përvëluese është alternativa më e mirë për të shuar të nxehtin e këtyre ditëve. Por, ekspertët listojnë dhe dëmet që i shkakton trupit dhe pasi t’i keni lexuar mbase do të mendoheni dy herë për ta pirë.

Dhembje koke – Ashtu si ndonjëherë kur hani akullore, uji me akull mund të bëjë të njëjtën gjë, shkakton dhembje koke. Ftoh nervat e ndjeshëm të shtyllës kurrizore, gjë që shkaktojnë më pas edhe dhimbje.

PUBBLICITÀ

Ads by Teads
Dehidratimi – Uji me akull ngadalëson procesin e dehidratimit të trupit, në vend që ta shpejtojë atë. Kjo për shkak se trupi duhet të arrijnë një temperaturë normale përpara se të pihet.

Ngadalësimi i rrahjeve të zemrës – Pirja e ujit me akull mund të bëjë që ritmi i zemrës të ngadalësohet. Kjo për shkak se nervi vagus, i cili rrjedh përgjatë pjesës së pasme të qafës, preket nga një konsum i papritur i ujit të ftohtë. Si masë urgjente, zemra juaj ngadalësohet derisa temperatura e trupit të arrijë përsëri ekuilibrin.

Probleme me tretjen – Pirja e ujit me akull mund të çojë në sëmundje të zorrëve, dhembje barku, përzierje dhe dhembje në stomak. Kjo për shkak se temperaturat e ulëta janë antiinflamatore, kështu që enët e gjakut tkurren. Një efekt tjetër anësor i konsumit të ujit me akull është që stomaku kontraktohet dhe bëhet shumë i ngushtë për të qenë në gjendje të përpunojë ushqimin në mënyrë të efektshme.

Dhembje fyti – Ashtu si një ditë e ftohtë dimri mund të irritojë fytin, uji i ngrirë krijon të njëjtën përgjigje trupore. Me fjalë të tjera, trupi juaj krijon mukus si një lagështues natyral për të ngrohur ajrin ose lëngun e ftohtë që gëlltitet. Dallimi është se në rastin e ujit me akull, kjo përgjigje e trupit nuk është e nevojshme dhe çon në akumulimin e mukusit dhe për këtë arsye keni dhimbje fyti.

Lodhje – Pirja e ujit me akull mund t’ju bëjë të ndiheni të freskët dhe t’ju stimulojnë në afat të shkurtër. Në fakt, humbisni energjinë tuaj për një afat të gjatë. Kjo ndodh sepse trupi juaj duhet të përdorë energji shtesë për të ngrohur ujin dhe për ta sjellë atë në temperaturën e tij.